جلد 26، شماره 1 - ( 1-1398 )                   جلد 26 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

panahi L, alaeekarahroudy F, Abdolreza ghareh bagh Z, ghasemi E. The Determining the effect of care education of mothers of children with cerebral palsy on their maternal depression and anxiety.. RJMS. 2019; 26 (1)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-5313-fa.html
پناهی لیلا، علایی کرهرودی فاطمه، عبدالرضا قره باغ زهرا، قاسمی عرفان. تأثیر آموزش مراقبت ازکودکان مبتلا به فلج مغزی بر اضطراب و افسردگی مادران مراجعه کننده به بیمارستانهای منتخب وابسته به دانشگاه علوم پزشکی البرز. مجله علوم پزشکی رازی. 1398; 26 (1)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-5313-fa.html


دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران ، falaeekarahroudy@yahoo.com
چکیده:   (360 مشاهده)
زمینه و هدف:فلج مغزی به گروه پیچیده و چند بعدی اختلالات غیرپیش‌رونده و ایستا درحرکت و وضعیت اطلاق می‌شود که نیازمند توجه دقیق به تمامی فعالیت های روزمره زندگی کودک فلج مغزی توسط مراقبین، به ویژه مادران می‌باشد. بنابراین، پرداختن به آموزش نحوه مراقبت  از کودکان فلج مغزی به مادران در این راستا اهمیت به‌سزایی دارد. در این مطالعه به بررسی تأثیر آموزش مراقبت ازکودکان مبتلا به فلج مغزی بر اضطراب و افسردگی مادران مراجعه کننده به بیمارستانهای منتخب وابسته به دانشگاه علوم پزشکی البرزدر سال پرداخته شده است..
مواد وروش ها: در این پژوهش تجربی تعداد60  نفر از مادران دارای کودک فلج مغزی، مراجعه کننده به بیمارستان باهنر کرج به روش تصادفی انتخاب شدند وبه دوگروه کنترل و مداخله تقسیم شدند.برنامه آموزشی شامل 6 حیطه (نحوه حمل و نقل-انواع وضعیتهای قرار گرفتن-خوابیدن-لباس پوشیدن و درآوردن-غذاخوردن و تغذیه-آموزش توالت رفتن-آموزش کنترل ادرار) بود که برای مادران گروه مداخله طی6  جلسه ٣٠ دقیقه ای در طی مدت دو هفته تشکیل شد.افسردگی و اضطراب مادران  در هر دو گروه قبل و بعد از مداخله مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج با استفاده از SPSS 21 و آزمون تی زوجی مقایسه شدند.
یافته ها: نتایج نشان داد برنامه آموزش نحوه ی مراقبت از  کودکان فلج مغزی منجر به کاهش میزان افسردگی مادران از نمره 1/26به نمره 9/18 و کاهش اضطراب مادران این کودکان از نمره9/20به نمره 5/14در گروه مداخله شد (p˂0.0001) و در رابطه با  مادران گروه کنترل نیز می‌توان گفت نتایج بیانگر این بود با توجه به عدم دریافت آموزش در این گروه،تغیرات زیادی در افسردگی و اضطراب  آنها مشاهده نشد نمره اضطراب مادران در2/25ثابت ماند ونمره افسردگی از3/26 به 9/25رسید
نتیجه گیری: استفاده از آموزش نحوه ی مراقبت از کودکان فلج مغزی منجر به کاهش میزان افسردگی و اضطراب مادران کودکان مبتلا به فلج مغزی می‌شود.
کلید واژه‌ها: افسردگی،اضطراب،فلج مغزی،مادران.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اعصاب کودکان

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb