نسخه زودآیند برای شماره بهمن                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی شیراز ، Ladanrezaee313@gmail.com
چکیده:   (60 مشاهده)
زمینه و هدف: در پرتو درمانی، یونهای اکسیژن، دارای فواید بیشتری از نظر خواص بیولوژیکی نسبت به یونهای سبک تر نظیر پروتون است. اکسیژن، دارای انتقال خطی انرژی (LET) بیشتر و اثر بیولوژیکی نسبی (RBE) بزرگتری هستند. برای طراحی قله براگ گسترش یافته (SOBP) از دز بیولوژیکی، روشی کاربردی را با محاسبات مونت کارلو و محاسبات ماتریسی طراحی کرده ایم. این روش را برای پرتوهای اکسیژنی و نیز پروتونی بکار برده ایم.
روش کار: پس از استخراج پروفایلهای قله براگ، توسط کد Geant4 ، ضرائیب وزنی شدت برای هر پرتو برای ایجاد یک SOBP یکنواخت استخراج شده است. همچنین مقدار RBE با توجه به مدل خطی-درجه دوم (LQ) محاسبه گردیده است. نمودار دز بیولوژیکی، دز فیزیکی و سطح بقای سلولی در تابش هر دو یون نیز بدست آمده است.
یافته ها: SOBP بیولوژیکی طراحی شده، یکنواختی مطلوبی را نشان می دهد. دز فیزیکی حاصل از پرتوهای پروتونی و اکسیژنی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، اما برای دز بیولوژیکی، اختلاف فاحشی بین آن دو وجود دارد. حتی با وجود تنظیم شدت پرتوها برای ایجاد یک دز بیولوژیکی یکسان، نمودار سطح بقای سلولی، تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر خواهند داشت.
نتیجه گیری: ویژگیها و اثرات بیولوژیکی اکسیژن نسبت به پروتون، برای بهینه سازی سیستم برای رساندن حداکثر آسیب به بافت تومور و حداقل آسیب به بافتهای سالم اطراف می تواند انتخاب مناسبی باشد. وجود جداول غنی تر از مقادیر تجربی برای پارامترهای موثر بر مقدار اثر بیولوژیکی نسبی در تابش اکسیژن، دقت در این بهینه سازی را شدیدا بالا می برد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیک‌پزشکی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb