نسخه ی زودآیند- مقالات پذیرفته شده آذر                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه خوارزمی ، behzadmoohamadi@gmail.com
چکیده:   (55 مشاهده)

زمینه و هدف: تبحر حرکتی نقش مهمی در تحرک ایفا می‌کند؛ اما عواملی مختلفی تبحر حرکتی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. هدف از پژوهش حاضر، مقایسه اثر شاخص توده بدن و سن بر تبحر حرکتی در کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سالان می‌باشد.
روش کار: پژوهش حاضر توصیفی از نوع علی مقایسه‌ای می‌باشد. تعداد 360 پسر از شهر تهران (120 نفر برای هر یک از گروهای سنی) به روش خوشه‌ای هدفمند انتخاب شدند. تبحر حرکتی با آزمون برونینکس-اوزرتسکی ارزیابی‌شده است که روایی و پایایی آن برای نمونه مطالعه مناسب می‌باشد. شاخص توده بدن با استفاده از فرمول وزن و قد محاسبه‌شده و با نمودارهای شاخص توده بدن که به‌صورت بین‌المللی استفاده می‌شود طبقه‌بندی‌شده است. از آزمون آماری ال اس دی برای بررسی تفاوت بین گروه‌ها در سطح معناداری (05/0p<) استفاده‌شده است.
 یافته‌ها: نتایج نشان داد که سن بر تبحر حرکتی تأثیر ندارد؛ اما شاخص توده بدن بر تبحر حرکتی تأثیر دارد؛ به‌طوریکه کودکان لاغر و چاق در مقایسه با کودکان نرمال و اضافه‌وزن همچنین نوجوانان و بزرگ‌سالان با اضافه‌وزن و چاق در مقایسه با نوجوانان و بزرگ‌سالان نرمال و لاغر تبحر حرکتی پایینی دارند.
نتیجه‌گیری: تأثیر شاخص توده بدن بر تبحر حرکتی در گروه‌های مختلف سنی باهم فرق می‌کند، با توجه به نتایج این تحقیق مربیان و متخصصین قادر هستند گروه‌های آسیب‌پذیر در سنین مختلف را متناسب با شاخص توده بدن شناسایی و درمان کنند.


واژه‌های کلیدی: شاخص توده بدن، تبحر حرکتی، سن
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb