iumssj
نسخه زودآیند برای شماره تیر                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، s.danshyar72@yahoo.com
چکیده:   (45 مشاهده)
زمینه و هدف: کمبود ویتامین D یک اختلال شایع در سالمندان می باشد که کمبود آن ممکن است با اختلال شناختی ارتباط داشته باشد .هدف از انجام مطالعه بررسی ارتباط 25 OH ویتامین Dو اختلالات شناختی در سالمندان می باشد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه موردی- شاهدی 35 فرد مبتلا به اختلال شناختی با 35 فرد که اختلال شناختی نداشتند بررسی شدند. سطح سرمی  25 OH ویتامین Dدر هر دو گروه بصورت ناشتا  به روش  ELISAاندازه گیری شد. سطح ویتامین D کمتر از ng/ml 30 ناکافی و بیشتر از آن کافی در نظر گرفته شد. داده ها با استفاده از چک لیستی که شامل اطلاعات دموگرافیک و سطح سرمی ویتامین D  در دو گروه بود جمع آوری و با نرم افزار SPSS 16 تجزیه وتحلیل شد.
یافته‌ها: میانگین سنی گروه شاهد 78/4±91/67 سال و گروه مورد 63/3±91/68 سال بود (P=0.328). میانگین سطح سرمی  25 OH ویتامین Dگروه شاهد  Ng/ml 28/37  و گروه مورد  Ng/ml 06/23 بود که اختلاف مشاهده شده  از نظر آماری معنی دار بود(P=0.003).20 نفر (1/57 %)از گروه شاهد و 10 نفر(6/28 %)  از گروه مورد سطح کافی ویتامینD داشتند (P=0.01). نسبت شانس وقوع اختلال شناختی در افراد گروه مورد 3/3 برابر بیشتر از افراد گروه شاهد بود که این تفاوت نیز معنی دار بود(P=0.001)
نتیجه ‏گیری: افراد سالمند مبتلا به اختلال شناختی نسبت به افراد سالم سطح سرمی ویتامین D کمتری دارند که این کمبود ممکن است با اختلال شناختی آنها  ارتباط داشته  باشد. با این حال تایید نتایج  این مطالعه نیازمند مطالعات آتی با حجم نمونه بیشتری می باشد.
واژه‌های کلیدی: ویتامین D، اختلال شناختی، سالمندان
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مغز و اعصاب

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb