نسخه زودآیند برای شماره دی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی ایران ، f.hamedan@gmail.cm
چکیده:   (44 مشاهده)
مقدمه: تشخیص و مداخله سریع و زود هنگام بیماری مزمن کلیوی بدلیل ماهیت پویا و مخفی آن جهت پیشگیری از هدر رفت مقدار زیاد منابع مالی ضروری است. این مطالعه با هدف ایجاد سیستم خبره مبتنی بر منطق فازی برای تشخیص بیماری مزمن کلیوی انجام شد.
روش کار: ابتدا جستجو در پایگاه داده پابمد جهت شناسایی اولیه پارامترها انجام شد. سپس پرسشنامه ای در اختیار کلیه پزشکان متخصص نفرولوژی مراکز آموزشی درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران(18 پزشک) قرار گرفت. تحلیل داده‌های حاصل از پرسشنامه با استفاده از نسخه 22 نرم افزار SPSS انجام شد(محاسبه میانگین امتیاز هر پارامتر). براساس ویژگی های انتخاب شده و با استفاده از متون، راهنماها و براساس نظر پزشکان، مجموعه قوانین تشخیص بیماری تعیین شد. سیستم خبره با استفاده از نرم افزار متلب و سیستم استنتاج ممدانی طراحی شد. در نهایت عملکرد سیستم خبره فازی با استفاده از اطلاعات پرونده پزشکی  216 بیمار مبتلا و غیر مبتلا به بیماری مزمن کلیوی مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته ها: از 49پارامتر شناسایی شده با استفاده از متون و راهنماها، پارامترهای اصلی جهت تشخیص بیماری مزمن کلیوی 16 مورد بدست آمد. صحت، حساسیت و اختصاصی بودن سیستم در تشخیص CKD به ترتیب 74/90، 03/87 و 44/94درصد بود. سطح زیر منحنی راک90/0 و ضریب کاپا توافق 81/0 بدست آمد که حاکی از ارتباط خیلی شدید میان تشخیص سیستم و تشخیص نهایی ثبت شده در پرونده های بیماران بود.
بحث و نتیجه گیری: با توجه به نتایج مطلوب حاصل از به کارگیری و ارزیابی سیستم خبره پیشنهادی، این سیستم می‌تواند در تشخیص بیماری مزمن کلیوی مفید باشد.  
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: کلیه

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb