نسخه ی زودآیند- مقالات پذیرفته شده آذر                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی ایران ، delbandi@yahoo.com
چکیده:   (56 مشاهده)
مقدمه: اندومتریوز یک بیماری مزمن التهابی است که ویژگی اصلی آن حضور نابجای بافت اندومتر در خارج از حفره رحم است. در این بیماری، آپوپتوز در سلول‌های اندومتر منتقل‌شده به حفره پریتوئن مختل بوده و لذا این سلول‌ها در جایگاه‌های اکتوپیک باقی مانده و تکثیر می‌شوند. هنگامی که یک سلول دارای FasL  به سلول‌های ایمنی بیان‌کننده Fas متصل گردد، منجر به آپوپتوز در سلول‌های ایمنی‌ می‌شود. FasL  دارای شکل محلول sFasL است که  متالوپروتئینارها با شکستن شکل غشایی FasL، آن را به شکل محلول تبدیل می‌کنند. حضور هر دو شکل FasL (محلول و غشایی) در پریتوئن زنان مبتلا به اندومتریوز، باعث آپوپتوز ‌‌‌سلول‌های ایمنی بیان­کننده Fas می‌شود.
 مواد و روش کار: در این مطالعه مورد-شاهدی که بصورت مقطعی از سال 1395 تا1396 انجام شد، دو گروه شامل گروه زنان بیمار مبتلا به اندومتریوز و نیز گروه زنان غیراندومتریوز به عنوان گروه کنترل مورد مطالعه قرار گرفتند. آزمون الایزا جهت بررسی سطح sFasL بر روی 19 نمونه مایع پریتوئن بیماران مبتلا به اندومتریوز و 19 نمونه مایع پریتوئن گروه کنترل، و نیز سرم 16 فرد بیمار و 12 فرد از گروه کنترل انجام گردید.
یافته‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد که میزان sFasL در پریتوئن افراد مبتلا به اندومتریوز بالاتر از گروه کنترل است اما این تفاوت از نظر آماری معنادار نبود  (P=0.07). همچنین مقدار sFasL سرم افراد بیمار در مقایسه با گروه کنترل تفاوتی وجود نداشت.
نتیجه گیری: بیان بالای sFasL در مایع پریتوئن می تواند یکی از عوامل دخیل در حذف سلول های ایمنی بیان کننده Fas در مایع پریتوئن باشد که نقش اساسی در پیشرفت بیماری ایفا می کند.
واژه‌های کلیدی: اندومتریوز؛ فرم محلول FasL
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی‌شناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb