نسخه زودآیند برای شماره بهمن                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه و مرکز تحقیقات زیست شناسی، دانشگاه جامع امام حسین (ع)، تهران، ایران ، honari.hosein@gmail.com
چکیده:   (46 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از راه­های تقویت اثر واکسن­ها استفاده از ادجوانت­ها می­باشد. STxB باکتری شیگلا دارای نقش ادجوانتی و حاملی بوده و می­توان با ترکیب کردن آنتی­ژن­های کاندیدای واکسن با این ادجوانت به تولید واکسن مناسب پرداخت. غاسول صابونی گیاهی دارای فعالیت ان-گلیکوزیداز می باشد. ایزوفرم 6 این گیاه(SO6)، آدنین 4324 را در توالی حفاظت شده GAGA در 28SrRNA دپورینه کرده و سنتز پروتئین را مختل می­کند. هدف این مطالعه، بیان ژن SO6-STxB در باکتری E. coli و بررسی تیتر آنتی بادی آن در موش می­باشد.
روش کار:  در این مطالعه تجربی ژن SO6 با جایگاه­های آنزیمی BamHI و salI  از پلاسمید pUC57  جدا سازی گردید و در وکتور بیانی pET28a(+) حاوی ژن STxB زیرهمسانه­سازی و به باکتری E. coli سویه BL21(DE3) تراریخت شد. بیان پروتئین نوترکیبSO6-STxB  توسط IPTG القا و تخلیص به وسیله کروماتوگرافی تمایلی ستون نیکل انجام گردید. تایید پروتئین نوترکیب با استفاده از وسترن بلات انجام گرفت. موش ‌ها به صورت صفاقی با پروتئین تخلیص شده واکسینه شدند و تیتر IgG سرم به روش ELISA مورد سنجش قرار گرفت.
یافته­ها: زیرهمسانه­سازی ژن STxB-SO6 در­­ وکتور بیانی pET28a(+) بوسیله واکنش PCR و هضم آنزیمی، تائید شد. پروتئین نوترکیب 5/37 کیلودالتونی تولید شده به وسیله SDS-PAGE و لکه­گذاری وسترن تایید شد. سپس آنتی­بادی تولید شده از سرم موش جداسازی و توسط الایزا اندازه گیری گردید.
نتیجه­گیری: آنتی­ژن STxB-SO6 نوترکیب تخلیص شده می­تواند برای تحقیقات ضد سرطانی و کاندید واکسن استفاده شود.
واژه‌های کلیدی: STxB، شیگلا، غاسول صابونی، فعالیت N-glycosidase، SO6
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیولوژی (زیست شناسی)

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb