جلد 25، شماره 1 - ( فروردین 1397 )                   جلد 25 شماره 1 صفحات 46-57 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Firoozi jahantigh F, Batani A. Providing a decision-making model for continuous monitoring of patient's hypertension using artificial neural network and quality control charts. RJMS. 2018; 25 (1) :46-57
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-5095-fa.html
فیروزی جهانتیغ فرزاد، باطانی عاطفه. ارائه مدلی تصمیم‌یار جهت پایش پیوسته فشارخون بیماران با استفاده از شبکه عصبی مصنوعی و نمودار کنترل‌کیفیت‌آماری. مجله علوم پزشکی رازی. 1397; 25 (1) :46-57

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-5095-fa.html


دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران ، firouzi@eng.usb.ac.ir
چکیده:   (738 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماران قلبی با افزایش فشارخون و بروز سکته قلبی و بیماران همودیالیزی در حین فرآیند همودیالیز با کاهش فشارخون مواجه هستند، لذا هدف پژوهش، پایش پیوسته ‌فشارخون این بیماران در مراکز درمانی، به کمک مدلی تصمیم‌یار مبتنی بر شبکه عصبی و نمودار کنترل‌کیفیت‌آماری می‌باشد.
روش کار: این پژوهش از نوع کاربردی-توسعه‌ای است که به روش مقطعی در سال‌های 94-93، از 175 پرونده پزشکی بیمارانی با سابقه بیماری قلبی در بیمارستان علی‌ابن‌ابی‌طالب زاهدان، به روش نمونه‌گیری در دسترس انجام شد .رفتار واقعی میزان فشار‌خون سیستولیک و دیاستولیک این بیماران تحت مدل  Onlineو رفتار مورد انتظار آن تحت مدل Offline و در قالب شبکه عصبی‌مصنوعی بررسی شدند. با بررسی رفتار واقعی میزان فشار‌خون بیماران با حالت مدل‌شده آن، مقادیر باقی‌مانده تولید شده و به‌عنوان ورودی نمودار کنترل‌کیفیت EWMA در دو مرحله جهت پی‌بردن به حالت خارج از کنترل و تعیین وضعیت بیماردر نظر گرفته می‌شوند.
یافتهها: بیشترین و کمترین دقت کل مدل پیشنهادی، در مرحله تعیین حالت خارج از کنترل به ترتیب 75/98% و 95%، در مرحله‌ی تعیین وضعیت بیمار به ترتیب 75/83% و 70% می‌باشد که در آن حدود‌کنترلی تنگ‌تر با فاصله اطمینان 45/95%، در مرحله‌ی اول و حدود‌کنترلی بازتر با فاصله اطمینان 73/99% در مرحله‌ی دوم دقت کل بالاتری دارند.
نتیجه‌گیری: با توجه به تطبیق نتایج پژوهش با حوزه کنترل‌کیفیت‌آماری، سهولت در درک بصری، مقرون‌به‌صرفه بودن و توجه به آخرین وضعیت حیاتی بیمار، مدلی مناسب برای پزشکان و بیماران جهت تصمیم‌گیری در مراقبت‌های درمانی می‌باشد.
 
متن کامل [PDF 1033 kb]   (78 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی‌شناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb