نسخه زودآیند برای شماره دی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران ، saeed.afo@gmail.com
چکیده:   (39 مشاهده)
زمینه و هدف: مایونکتین[1]یکی از انواع مایوکاین های[2] شناخته شده است و مشابه با عامل رشد شبه انسولین یک[3] در مسیرهای پیام رسانی سلولی درگیر است. هدف از انجام این پژوهش بررسی تاثیر 4 و 6 هفته تمرین مقاومتی بر تغییرات سرمی مایونکتین و عامل رشد شبه انسولین یک و ارتباط بین آنها در مردان جوان غیر فعال بود.
روش کار: تعداد 14 دانشجوی پسر غیر تربیت بدنی (سن26/50±0/94 سال، شاخص توده بدنی 23/70±2/34 کیلوگرم بر متر مربع) به صورت تصادفی ساده از میان داوطلبین انتخاب شدند و در پژوهش شرکت کردند. آزمودنی ها سه بار در هفته و به مدت شش هفته متوالی، تمرین مقاومتی منتخب را که شامل حرکات پرس سینه، جلو بازو هالتر ایستاده، پرس پا، جلو ران، پشت ران و زیر بغل سیم کش بود، انجام دادند. تعداد تکرارها در هر ست برای دو هفته اول، دوم و سوم به ترتیب  8 ، 10 و 12و شدت فعالیت نیز به ترتیب 60 ،70 و 80 درصد یک تکرار بیشینه بود. زمان استراحت بین ست ها 2 دقیقه و بین فعالیت های مختلف نیز 3 دقیقه در نظر گرفته شد. نمونه گیری خون نیز 24 ساعت قبل از شروع فعالیت و 48 ساعت پس از هفته های چهارم و ششم انجام شد. برای تجزیه و تحلیل آماری از نرم افزار SPSS نسخه 23 استفاده شد و سطح معناداری P ≤ 0/05 در نظر گرفته شد.
یافته ها: بر اساس یافته های این پژوهش هیچ تغییر معناداری در سطوح سرمی مایونکتین و عامل رشد شبه انسولین یک پس از چهار هفته تمرین مقاومتی مشاهده نشد (به ترتیب0/202 P= وP=0/337 ) اما مقادیر آنها پس از شش هفته تمرین مقاومتی افزایش معناداری داشت (به ترتیب  P=0/001وP=0/029). ضریب همبستگی پیرسون نیز بین شاخص های مایونکتین و عامل رشد شبه انسولین یک پس از 4 و 6 هفته تمرین مقاومتی معنادار نبود (به ترتیب P=0/074 وP=0/071 ).
نتیجه گیری: نتایج پژوهش نشان داد که تمرین مقاومتی به طول چهار هفته برای افزایش سطوح سرمی مایونکتین و عامل رشد شبه انسولین یک در مردان جوان غیر فعال کافی نیست و به نظر می رسد حداقل زمان لازم برای افزایش محیطی آنها شش هفته است. همچنین بر اساس یافته ها، ارتباط معناداری بین دو متغیر مایونکتین و IGF-1 پس از هفته های چهارم و ششم تمرین مقاومتی وجود نداشت. 
 
[1]- Myonectin
[2]- Myokine
[3]- Insulin like growth factor 1 (IGF-1)
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیوتراپی ورزشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb