جلد 25، شماره 171 - ( 6-1397 )                   جلد 25 شماره 171 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Habibian *, Safarzadeh Z. Comparison of the effectiveness of walking assotiated with stretching exercises and cinnamon In take on the primary dysmenorrhea . RJMS. 2018; 25 (171)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-5016-fa.html
حبیبیان معصومه، صفرزاده زینب. مقایسه اثربخشی پیاده روی همراه با تمرینات کششی و مصرف دارچین بر دیسمنوره اولیه. مجله علوم پزشکی رازی. 1397; 25 (171)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-5016-fa.html


دانشیار واحد قائمشهر، دانشگاه آزاد اسلامی، قائمشهر، ایران.
چکیده:   (55 مشاهده)
زمینه و هدف: دیسمنوره اولیه به گرفتکی قسمت پایینی شکمی اطلاق می شود که درست بلافاصله و یا در طول قاعدگی رخ می دهد و تاثیر منفی بر کیفیت زندگی زنان دارد. هدف از مطالعه حاضر مقایسه اثربخشی پیاده روی همراه با تمرینات کششی  و مصرف دارچین بر دیسمنوره اولیه بود.
روش کار: در این مطالعه نیمه تجربی 59 دختر غیرفعال با دیسمنوره متوسط و شدید به صورت تصادفی و در دسترس انتخاب و به گروه  های کنترل، تمرین، دارچین و تمرین + دارچین تقسیم شدند. برنامه تمرینی شامل 6 تمرین کششی(30-45 دقیه در روز) و پیاده روی(25- 45 دقیقه در روز)، سه جلسه در هفته و طی 8 هفته بود. دارچین (کپسول 500 میلی گرمی) با شروع درد و 72 ساعت اولیه قاعدگی مصرف شد. شدت و مدت درد قاعدگی به ترتیب با استفاده از مقیاس های آنالوگ بصری و قاعدگی کوکس تعیین شد. از آزمون های آنالیز واریانس با اندازه گیری مکرر و یک راهه برای تجزیه و تحلیل داده ها استفاده شد.
یافته ها: هرسه مداخله با کاهش معنی دار شدت و مدت درد دیسمنوره، پس از 4 و یا 8 هفته همراه بودند اما تفاوت معنی داری بین اثر بخشی این مداخله ها در شدت و مدت درد دیسمنوره  وجود نداشت. بعلاوه تاثیر 8 هفته ای هر یک از مداخله ها بر شدت درد و مداخله ترکیبی بر مدت درد در مقایسه با 4 هفته بیشتر بود.
نتیجه گیری: مداخله های غیردارویی پیاده روی همراه با تمرینات کششی، مصرف دارچین و مداخله ترکیبی می توانند شدت و مدت درد دیسمنوره را دختران غیرفعال کاهش بخشند و به عنوان شیوه های درمانی بی خطر و موثر برای دیسمنوره اولیه مورد توجه قرار گیرند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb