جلد 25، شماره 3 - ( خرداد 1397 )                   جلد 25 شماره 3 صفحات 1-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mojahed A, Bazi M, Azadi Ahmadabadi C, Abbasi Mendi A, Shahraki N. Comparisons of patients’ quality of life before and after coronary artery bypass graft surgery in Ali Ibn Abi Talib Hospital in Zahedan in 2016. RJMS. 2018; 25 (3) :1-9
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4932-fa.html
مجاهد عزیزالله، بزی معصومه، آزادی احمدآباد چنگیز، عباسی مندی علی، شهرکی ناهید. مقایسه ی کیفیت زندگی بیماران قبل و بعد از جراحی بای پس عروق کرونر در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) شهر زاهدان در سال 1395. مجله علوم پزشکی رازی. 1397; 25 (3) :1-9

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4932-fa.html


دانشگاه آزاد اسلامی، واحد زاهدان، زاهدان، ایران ، masoomehbazzi@gmail.com
چکیده:   (909 مشاهده)
زمینه و هدف: بیمارانی که تحت عمل جراحی بای پس عروق کرونر قرار می‌گیرند ممکن است کیفیت زندگی آن‌ها دچار تغییراتی شود که یکی از پیامدهای مهم این عمل جراحی می‌باشد، بنابراین بررسی کیفیت زندگی بخش مهمی از فرآیند درمان می باشد. لذا، این مطالعه با هدف مقایسه کیفیت زندگی بیماران قبل و بعد از جراحی بای پس عروق کرونر در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) شهر زاهدان در سال 1395 انجام شده است.
روش کار: این پژوهش یک مطالعه مقطعی است که به صورت قبل و بعد بر روی 110 نفر از بیماران کاندید عمل جراحی بای پس عروق کرونر که به صورت نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شده بودند، در سال 1395 انجام شده است. داده‌ها توسط پرسش‌نامه‌ی کیفیت زندگی (SF-36) وبر و شربون در دو مرحله قبل از عمل و سه ماه بعد از عمل جمع آوری گردیده است. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از آمار توصیفی و تحلیلی در نرم‌افزار SPSS نسخه 20 انجام شده است.
یافته‌ها: میانگین سنی بیماران 56/10± 35/55 سال بود. شایع‌ترین بیماری زمینه‌ای بین واحدهای پژوهش دیابت بود که 18/38 درصد واحدهای پژوهش مبتلا به این بیماری بودند. نتایج آزمون مانوا نشان داد که کیفیت زندگی قبل و بعد از عمل جراحی بای پس عروق کرونر در حد معنی‌داری متفاوت می‌باشد به طوری که کیفیت زندگی و مولفه‌های کارکرد جسمی، اختلال سلامت جسمی، اختلال سلامت هیجانی، کارکرد اجتماعی و درد نسبت به قبل از عمل افزایش معنی‌داری یافته است (001/0p< ).
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه نشان داد که کیفیت زندگی بیماران با بیماری عروق کرونر بعد از جراحی بای پس عروق کرونر افزایش می‌یابد. به نظر می‌رسد فراهم کردن امکاناتی جهت انجام کمک‌های مددکاری و مشاوره‌ای و حمایت‌های عاطفی، بعد از عمل جراحی بای پس عروق کرونر به صورت حضوری یا تلفنی در این بیماران جهت بهبود کیفیت زندگی تاثیر گذار باشد.
 
متن کامل [PDF 370 kb]   (309 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: قلب و عروق

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb