نسخه زودآیند برای شماره بهمن                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی ایران ، paknejad.hamidreza@yahoo.com
چکیده:   (51 مشاهده)

زمینه و هدف: سرطان پستان شایع ترین سرطان در میان زنان ایرانی است. تشخیص زودهنگام و درمان سریع سرطان پستان در مراحل ابتدایی بیماری، نقش مهمی در بهبود پیش آگهی مبتلایان و کاهش میزان مرگ و میر در اثر این بیماری دارد. خودآزمایی پستان آسان ترین و ارزان ترین شیوه شناسایی زودرس بیماری می باشد. از این رو این مطالعه با هدف بررسی آگاهی، نگرش و عملکرد زنان بالای 20 سال جنوب تهران نسبت به خود آزمایی پستان انجام گرفت.

روش مطالعه: مطالعه حاضر از نوع توصیفی – مقطعی می باشد که در سال 1394 بر روی 360 نفر از زنان مناطق 15 تا 20 تهران که به صورت نمونه گیری در دسترس وارد مطالعه شده بودند، انجام گرفت. با استفاده از پرسشنامه KAP (Knowledge, Attitudes and Practice) آگاهی، نگرش و عملکرد افراد در مورد خودآزمایی پستان سنجیده شد و اطلاعات بدست آمده با استفاده از آمارهای توصیفی و استنباطی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته ها: میانگین سنی افراد شرکت کننده 51/32 سال بود. در بخش آگاهی از سرطان پستان، 57/40 درصد و در بخش آگاهی از خود آزمایی پستان 03/23 درصد افراد، از آگاهی خوب بهره مند بودند. در بخش نگرش، 86/47 درصد افراد نگرش مثبت نسبت به انجام خود آزمایی پستان داشتند. در بخش عملکرد تنها 60/11 درصد افراد، ماهیانه به صورت منظم خود آزمایی پستان را انجام می دادند.

نتیجه گیری: یافته های مطالعۀ حاضر نشان داد که زنان مورد مطالعه در مورد خودآزمایی پستان دارای آگاهی، نگرش و عملکرد نامناسب بودند. بنابراین پیشنهاد می گردد که برنامه های آموزشی مناسب درمورد افزایش آگاهی های سرطان پستان و روش های تشخیص زودرس آن طراحی گردد و در دسترس زنان جامعه قرار گیرد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اپیدمیولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb