جلد 25، شماره 11 - ( 11-1397 )                   جلد 25 شماره 11 صفحات 34-41 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Paknejad H, saeedi V. Knowledge, attitudes and practice of breast self-examination among over 20-year females in Tehran . RJMS. 2019; 25 (11) :34-41
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4536-fa.html
پاک نژاد حمیدرضا، سعیدی وحید. آگاهی، نگرش و عملکرد زنان بالای 20 سال جنوب تهران نسبت به خود آزمایی پستان. مجله علوم پزشکی رازی. 1397; 25 (11) :34-41

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4536-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، paknejad.hamidreza@yahoo.com
چکیده:   (161 مشاهده)

زمینه و هدف: سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در میان زنان ایرانی است. تشخیص زودهنگام و درمان سریع سرطان پستان در مراحل ابتدایی بیماری، نقش مهمی در بهبود پیش‌آگهی مبتلایان و کاهش میزان مرگ‌ومیر در اثر این بیماری دارد. خودآزمایی پستان آسان‌ترین و ارزان‌ترین شیوه شناسایی زودرس بیماری می‌باشد. از این رو این مطالعه با هدف بررسی آگاهی، نگرش و عملکرد زنان بالای 20 سال تهران نسبت به خودآزمایی پستان انجام گرفت.
روش کار: مطالعه حاضر از نوع توصیفی مقطعی می‌باشد که در سال 95-1394 بر روی 2500 نفر از زنان شهر تهران که به صورت نمونه‌گیری در دسترس وارد مطالعه شده بودند، انجام گرفت. با استفاده از پرسش‌نامه KAP (Knowledge, Attitudes and Practice) آگاهی، نگرش و عملکرد افراد در مورد خودآزمایی پستان سنجیده شد و اطلاعات به دست آمده با استفاده از آمارهای توصیفی و استنباطی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: میانگین سنی افراد شرکت‌کننده 51/32 سال بود. در بخش آگاهی از سرطان پستان، 57/40 درصد و در بخش آگاهی از خودآزمایی پستان 03/23 درصد افراد، از آگاهی خوب بهره‌مند بودند. در بخش نگرش، 86/47 درصد افراد نگرش مثبت نسبت به انجام خودآزمایی پستان داشتند. در بخش عملکرد تنها 60/11 درصد افراد، ماهیانه به صورت منظم خودآزمایی پستان را انجام می‌دادند.
نتیجه‌گیری: یافته‌های مطالعه حاضر نشان داد که زنان مورد مطالعه در مورد خودآزمایی پستان دارای آگاهی، نگرش و عملکرد نامناسب بودند؛ بنابراین پیشنهاد می‌گردد که برنامه‌های آموزشی مناسب در مورد افزایش آگاهی‌های سرطان پستان و روش‌های تشخیص زودرس آن طراحی گردد و در دسترس زنان جامعه قرار گیرد.
 

متن کامل [PDF 734 kb]   (17 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اپیدمیولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb