جلد 21، شماره 128 - ( 11-1393 )                   جلد 21 شماره 128 صفحات 28-36 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bayazidi Y, Homaie Rad E. Comparison of quality of life in patients with bone metastasis under treatment with single fraction and multiple fraction radiotherapy methods in Shiraz during 2012. RJMS. 2015; 21 (128) :28-36
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3556-fa.html
بایزدی یحیی، همایی راد عنایت اله. مقایسه کیفیت زندگی در بیماران با متاستاز استخوان تحت روش های درمانی رادیوتراپی تک دوز و چند دوز در شیراز در سال 1391. مجله علوم پزشکی رازی. 1393; 21 (128) :28-36

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3556-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (2936 مشاهده)
 

زمینه و هدف: تشخیص و درمان های سرطان می تواند بر کیفیت زندگی بیمار تاثیر منفی گذارد. از جمله درمان های مربوط به سرطان پرتودرمانی است که با هدف نابودی سلول های سرطانی انجام می شود. هدف از این مطالعه مقایسه کیفیت زندگی در مبتلایان به متاستاز استخوان با استفاده از دو روش اصلی پرتو درمانی در شیراز در سال 1391 بود.

 

روش کار: این یک مطالعه توصیفی تحلیلی بود که از روش نمونه گیری تصادفی ساده استفاده گردید. یک صد بیمار مبتلا به متاستاز استخوان در این مطالعه شرکت داشتند. اطلاعات به شیوه مصاحبه و پرسش نامه جمع آوری شد. پرسش نامه های مورد استفاده دراین تحقیق فرم مشخصات دموگرافیک و پرسش نامه اختصاصی سنجش کیفیت زندگی در مبتلایان به سرطان یا QLQ-C30 بود. برای مقایسه دو گروه تحت مطالعه، ابتدا عوامل مخدوش کننده شناسایی و سپس با استفاده از روش propensity scoring دو گروه مورد مطالعه همسان سازی شده و اثرات این عوامل حذف گردید و نتایج تحلیل شد.

 

یافته ها: نتایج این مطالعه نشان داد که با وجود اینکه میانگین کیفیت زندگی بیماران به روش درمانی چند دوز بیشتر از تک دوز است، اما این فزونی معنی دار نمی باشد. نتایج برای تمامی ابعاد کیفیت زندگی نیز به طور مشابه بی معنی بود.

 

نتیجه گیری: روش همسان سازی مورد استفاده در این مطالعه، ضمن حذف اثرات مخدوش کننده ها نتایج دقیق تری را نشان می دهد. نتایج این مطالعه، نتایج یافته های اکثر مطالعات مشابه را تایید می نمود.

 
متن کامل [PDF 240 kb]   (16172 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: رادیوتراپی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb