جلد 21، شماره 123 - ( 6-1393 )                   جلد 21 شماره 123 صفحات 10-18 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jafari A, Moradi M. Evaluate bone mass density and some of anthropometrics variables and their relationship in athletes and non-athletes men. RJMS. 2014; 21 (123) :10-18
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3313-fa.html
جعفری اکرم، مرادی محمدرضا. بررسی تراکم استخوان و برخی متغیرهای آنتروپومتری و رابطه آنها در مردان ورزشکار و غیر ورزشکار. مجله علوم پزشکی رازی. 1393; 21 (123) :10-18

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3313-fa.html


استادیار و متخصص فیزیولوژی ورزش دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد، چهار محال و بختیاری
چکیده:   (2031 مشاهده)

  زمینه و هدف : کاهش تراکم استخوان معضلی است که به تدریج به بیماری پوکی استخوان تبدیل می شود. ورزش می تواند از طریق مکانیسم‌های متعدد مانند تغییر در برخی متغیرهای آنتروپومتری در پیشگیری از پوکی استخوان موثر واقع شود.. هدف از تحقیق حاضر بررسی مقدار تراکم استخوان و برخی متغیرهای آنتروپومتری و رابطه بین آنها در مردان 50 تا70 ساله ورزشکار و غیر ورزشکار است .

  روش کار :30 مرد ورزشکار و 30 مرد غیر ورزشکار 50-70 ساله در تحقیق حاضر شرکت کردند. تراکم استخوان و متغیرهای آنتروپومتری آنها اندازه‌گیری شد. از آزمون t مستقل و ضریب همبستگی پیرسون برای ارزیابی داده ها استفاده گردید .

  یافته‌ها : در گروه ورزشکار مقدار تراکم استخوان ران و کمر و نیز وزن عضله به طور معناداری بالاتر از گروه غیر ورزشکار بود (01/0 < p ). بررسی رابطه بین تراکم استخوان و متغیرهای آنتروپومتری در کل آزمودنی ها نشان داد که بین تراکم استخوان با وزن (05/0 < p )، وزن عضله (01/0 < p ) و قد (05/0 < p ) رابطه مثبت و معناداری وجود دارد. اما نتایج این بررسی در گروه‌های کنترل و تجربی به صورت جداگانه، نشان داد که تنها در گروه تجربی ارتباط مثبت و معناداری بین تراکم استخوان ران و وزن عضله (01/0 < p ) وجود دارد.

  نتیجه‌گیری : شرکت منظم در فعالیت‌های بدنی با شدت و مدت مناسب، می‌تواند از طریق افزایش مقدار عضله و تراکم استخوان بر رابطه بین تراکم استخوان و متغیرهای آنتروپومتری تاثیر گذار باشد. بنابراین در مقایسه نتایج تحقیقات باید به ورزشکار بودن یا نبودن افراد توجه شود .

متن کامل [PDF 718 kb]   (932 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی انسانی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb