جلد 26، شماره 1 - ( 1-1398 )                   جلد 26 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

riki M, Tukmechi A, Hajirahimi A, bonyadi F. Evaluation of Inhibitory Effects of heat-killed Lactobacillus casei and Lactobacillus paracasei on human chronic myelocytic leukemia K562 cell line: an in vitro study. RJMS. 2019; 26 (1)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3299-fa.html
ریکی ملیحه، توکمه چی امیر، حاجی رحیمی اکرم، بنیادی فرزانه. ارزیابی اثرات مهار رشدی لاکتوباسیلوس کازیی و لاکتوباسیلوس پاراکازیی کشته شده با حرارت در رده سرطانی K562 لوسمی میلوییدی مزمن انسان در شرایط آزمایشگاهی. مجله علوم پزشکی رازی. 1398; 26 (1)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3299-fa.html


، malihe.riki@yahoo.com
چکیده:   (943 مشاهده)

زمینه و هدف: پروبیوتیک‌ها به عنوان میکروارگانیسم‌های گوناگونی تعریف می‌شوند که دارای اثرات مفید در جلوگیری و درمان شرایط پاتولوژیک ویژه هستند. خواص ضد سرطانی این گروه از باکتری‌ها در مطالعات گوناگون به اثبات رسیده است. هدف این مطالعه ارزیابی اثرات ضدتوموری پروبیوتیک‌های لاکتوباسیلوس کازیی و لاکتوباسیلوس پاراکازیی کشته شده با حرارت در رده سرطانی K562 لوسمی میلوئیدی مزمن بود. روش کار: در این مطالعه تجربی، باکتری‌ها در محیط کشت اختصاصی در شرایط بی‌هوازی کشت و در دمای C°100 کشته شدند. باکتری‌های کشته شده با حرارت پس از خشک شدن بوسیله دستگاه انجماد خشک، توسط اتوکلاو استریل شدند. سپس غلظت‌های 125،250، 500، 1000و 2000 میکروگرم در میلی‌لیتر از باکتری‌ها تهیه و خواص سلول‌کشی آنها علیه رده سرطانی K562 در شرایط آزمایشگاهی در زمان‌های 24، 48 و 72 ساعت با روش MTT سنجیده شد. یافته‌ها: نتایج نشان داد که لاکتوباسیلوس‌های کشته شده با حرارت به طور معنی‌داری (05/0p<) باعث القاء مرگ سلولی رده سرطانی مورد بررسی در تمام زمان‌های مورد مطالعه می‌شوند و با افزایش غلظت بر میزان سلول‌کشی آنها افزوده می-گردد. نتیجه‌گیری: بر اساس این یافته‌ها می‌توان نتیجه گرفت که لاکتوباسیلوس‌های کشته شده با حرارت، می‌توانند به عنوان کاندیدای بالقوه برای مطالعات بیشتر به عنوان دارویی در درمان لوسمی میلوئیدی مزمن مورد بررسی قرار گیرند.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیولوژی (زیست شناسی)

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb