جلد 20، شماره 117 - ( 12-1392 )                   جلد 20 شماره 117 صفحات 21-29 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Beikzadeh B, Delirezh N, Habibian R. The comparison of Different Monocytes Isolation Methods with Their Extraction in Magnetic Activated Cell Sorting. RJMS. 2014; 20 (117) :21-29
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-2968-fa.html
بیک زاده بابک، دلیرژ نوروز، حبیبیان رضا. مقایسه روش های مختلف جداسازی مونوسیت ها با روش جداسازی آن ها در Magnetic Activated Cell Sorting. مجله علوم پزشکی رازی. 1392; 20 (117) :21-29

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-2968-fa.html


کارشناس ارشد ايمنی شناسی دانشگاه ارومیه
چکیده:   (3191 مشاهده)

  زمینه و هدف : خون محیطی، منبع اصلی از مونوسیت ها برای بررسی بیولوژیکی و ایمنی شناسی می باشد، از این رو روش های جداسازی این سلول ها از اهمیت خاصی برخوردار است. این مطالعه با مقایسه چندین روش، روشی مناسب تر با کمترین آسیب و بیشترین میزان خلوص سلولی در مواردی که امکان استفاده از روش MACS ( Magnetic Activated Cell Sorting ) وجود ندارد ارائه می دهد.

  روش کار : روش هایی از جمله کوت کردن فلاسک ها با کیتوزان (7)، ژلاتین (8)، پلاسما (2) و ژلاتین- پلاسما (2) می باشند که از نظر میکروسکوپی و زمان مورد نیاز برای جداسازی (مقایسه بین روش های مذکور)، شمارش سلولی (9)، زنده مانی (9)، و بیان CD14 به عنوان نشانگر مونوسیتی (10) با روش MACS (9) با استفاده از روش One-way ANOVA و آزمون Tukey مقایسه شد.

  یافته‌ها: نتایج حاصل نشان داد که کمترین میزان شمارش سلولی مربوط به گروه شاهد و کیتوزان بوده و بیشترین مقدار مربوط به MACS و ژلاتین- پلاسما بود بر همین اساس بین روش های پلاسما، ژلاتین- پلاسما و MACS از نظر میزان زنده مانی تفاوتی مشاهده نشد و کمترین زمان لازم برای جداسازی مونوسیت ها نیز مربوط به ژلاتین- پلاسما بود. همچنین مشخص شد که بیشترین میزان بیان CD14 و خلوص مونوسیت ها مربوط به روش ژلاتین- پلاسما و MACS می باشد.

  نتیجه گیری : از این رو می توان نتیجه گرفت که هرچند روش های ژلاتین و پلاسما هر کدام نسبت به شاهد عملکرد بهتری را در خالص سازی مونوسیت‌ها نشان می دهند اما پوشش دادن ژلاتین با پلاسما درصد خلوص بالاتری نسبت به بقیه روش ها داشته و در مقایسه با MACS ، می تواند روشی مناسب در کنار آن باشد.

متن کامل [PDF 1943 kb]   (3684 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی‌شناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb