جلد 20، شماره 110 - ( 5-1392 )                   جلد 20 شماره 110 صفحات 37-48 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vahdat I, Zeyn S, Tabatabai Qomshe F, Rostami M, Khorrami Mehr S, Abdollahi I. Viscoelastic properties of passive torque at extension and flexion of the human elbow joint. RJMS. 2013; 20 (110) :37-48
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-2678-fa.html
وحدت ایمان، زین سمیر، طباطبایی قمشه فرهاد، رستمی مصطفی، خرمی مهر سیامک، عبداللهی ایرج. بررسی خواص ویسکوالاستیک گشتاور غیر فعال در حرکت اکستنشن و فلکشن مفصل آرنج. مجله علوم پزشکی رازی. 1392; 20 (110) :37-48

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-2678-fa.html


کارشناس ارشد بیومکانیک دانشگاه علوم و تحقیقات، تهران
چکیده:   (3870 مشاهده)

 

زمینه و هدف: به منظور بررسی عواملی مانند سفتی عضلانی و سفتی مفاصل تحقیقات متعددی انجام شده است که خواص مکانیکی ویسکوالاستیک اندام مورد نظر طی انجام حرکت مفصلی مورد بررسی قرار گرفته اند. در این تحقیق هدف بررسی خواص ویسکوالاستیک گشتاور غیر فعال اندازه گیری شده در حین حرکت اکستنشن و فلکشن مفصل آرنج و پیدا کردن یک رابطه بیانگر رابطه گشتاور- جابه جایی برای گشتاور مورد نظر بود. 

 

روش کار: مطالعه حاضر از نوع تحلیلی و توصیفی بوده و جمعیت آماری مختصر به 5 نفر با معیار شاخص توده بدنی  بود. بر روی این افراد تست گشتاور غیر فعال توسط دستگاه ایزوکینتیک سایبکس در اکستنشن و فلکشن مفصل آرنج در 4 سرعت متفاوت در 5 سیکل متوالی در دامنه حرکتی 0 تا 130 درجه انجام شد و اطلاعات به دست آمده برای تحلیل و آنالیز، وارد نرم افزار (MATLAB) شد.

 

یافته ها: پس از بررسی منحنی‌های گشتاور-زاویه به دست آمده، مشاهده شد که با افزایش سرعت حرکت، در ابتدا و انتهای دامنه حرکتی، منحنی گشتاور دارای شیب بیشتری نسبت به ناحیه میانی در طول دامنه حرکتی بوده و مشاهده شد که منحنی های مربوطه از لحاظ تغییرات در طول دامنه حرکتی از ابتدا تا انتها دارای سه شیب ابتدایی، میانی و انتهایی بودند. 

 

نتیجهگیری: وابستگی خواص ویسکوز و الاستیک، به جابه جایی و سرعت در سیستم عضله-تاندون و غیر خطی بودن این وابستگی نتیجه شد. از این تحقیق این نتیجه به دست آمد که با ساده سازی و با فرض روابط و عملکرد خطی نسبت به خواص ویسکوز و الاستیک برای بافت‌های درگیر در حرکت و با فرض مستقل بودن ضریب ویسکوز از جابه جایی، می‌توان روابط ریاضی برای گشتاور اعمال شده و جابه جایی برای این بافت ها به دست آورد و عملکرد مکانیکی آن‌ها را پیش بینی و آنالیز کرد. 

 

متن کامل [PDF 1086 kb]   (1025 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیوتراپی ورزشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb