جلد 20، شماره 110 - ( 5-1392 )                   جلد 20 شماره 110 صفحات 29-36 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hatam N, Pourmohammadi K, Bastani P, Javanbakht M. Using parametric methods in hospital efficiency measurement: a case study in hospitals affiliated to social security and welfare ministry. RJMS. 2013; 20 (110) :29-36
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-2677-fa.html
حاتم ناهید، پور محمدی کیمیا، باستانی پیوند، جوانبخت مهدی. کاربرد روش های پارامتریک در تخمین کارایی بیمارستان: مطالعه موردی بیمارستان های تحت پوشش وزارت رفاه و تامین اجتماعی. مجله علوم پزشکی رازی. 1392; 20 (110) :29-36

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-2677-fa.html


دانشيار و متخصص گروه مديريت خدمات بهداشتي درماني دانشكده مديريت و اطلاع رساني پزشكي دانشگاه علوم پزشکی شیراز
چکیده:   (3099 مشاهده)

 

زمینه و هدف: بخش سلامت به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های خدماتی و جزئی از شاخص‌های توسعه و رفاه اجتماعی تلقی می‌گردد. در میان واحدهای تشکیل دهنده این بخش نیز بیمارستان‌ها به عنوان بزرگ‌ترین و پرهزینه‌‌ترین واحدهای عملیاتی به شمار می‌آیند که جهت استفاده بهینه از امکانات و منابع، ناگزیر از به کارگیری تحلیل‌های اقتصادی و عملکردی می‌باشند. در این مطالعه به سنجش کارایی بیمارستان‌های عمومی تحت پوشش وزارت رفاه و تامین اجتماعی پرداخته شده است.

 

روش کار: مطالعه حاضر به صورت مقطعی در فاصله سال‌های 1385 تا 1387 به صورت میدانی و کتابخانه‌ای انجام شده و به منظور سنجش کارایی با استفاده از روش تحلیل مرزی تصادفی، نرم افزار Frontier ویرایش 4.1 مود استفاده قرار گرفته است.

 

یافته ها: یافته‌ها نشان می‌دهد که میانگین نمره کارایی بیمارستان‌های تحت مطالعه برابر با 834/0 با نوسان نمره، بین 947/0 – 55/0 بوده است. ضمناً در طی هیچ یک از سال‌های مورد مطالعه، بیمارستان‌های مورد بررسی نتوانسته‌اند به کارایی فنی کامل، (TE = 1) دست یابند.

 

نتیجهگیری: به نظر می‌رسد استفاده همزمان از تکنیک‌های پارامتریک و ناپارامتریک، بهتر می‌تواند به ترسیم وضعیت موجود و نشان دادن مرز کارای خدمات بیمارستانی در نظام سلامت کشور کمک کند. مضافاً اینکه استفاده از مدیران کارآزموده و تخمین دقیق تعداد کارکنان مورد نیاز هر بخش در کنار توجه به نتایج حاصل از تحلیل‌های اقتصادی و سنجش عملکرد، می‌تواند به نحو مطلوبی به استفاده هر چه بیشتر از نهاده‌ها و ارتقای بهرهوری نظام بیمارستانی کشور کمک کند.

 

متن کامل [PDF 291 kb]   (2257 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آمار حیاتی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb