جلد 7، شماره 22 - ( 12-1379 )                   جلد 7 شماره 22 صفحات 272-278 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Salek moghaddam A, Osati-Ashtiani F, Firooz A, Danesh pazhooh M, Dowlati Y, Alaei P. IMMUNOPHENOTYIC EVALUATION OF PERIPHERAL BLOOD LYMPHOCYTE SUBGROUPS IN PATIENTS WITH ALLERGIC CONTACT DERMATITIS COMPARED WITH OTHER DERMATITIS AND NORMAL INDIVIDUALS. RJMS. 2001; 7 (22) :272-278
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-1703-fa.html
سالک مقدم علیرضا، اوسطی آشتیانی فرزانه، فیروز علیرضا، دانش پژه مریم، دولتی یحیی، علائی پرویز. بررسی فنوتیپیک زیر گروههای لنفوسیتی خون محیطی بیماران مبتلا به درماتیت تماسی آلرژیک و مقایسه آن با سایر درماتیتها و افراد سالم. مجله علوم پزشکی رازی. 1379; 7 (22) :272-278

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-1703-fa.html


چکیده:   (4370 مشاهده)

  درماتیت تماسی (Contact dermatitis) به دو نوع آلرژیک (Allergic contact dermatitis, ACD) در 20% موارد و نوع تحریکی (Irritant contact dermatitis , ICD) شامل 80% موارد تقسیم می گردد و به سه فرم حاد، تحت حاد و مزمن دیده می شود. این بیماری باعلایمی چون درد، قرمزی، خارش، وزیکول، پاپول، سخت و چرمی شدن پوست همراه است.

  درماتیت تماسی آلرژیک (ACD) یا افزایش حساسیت تماسی (contact hypersensitivity CHS) بیماری التهابی وابسته به سلولهای T با مکانیسم تیپ IV صدمه نسجی ( افزایش حساسیت نوع تاخیری) (Delayed type hypersensitivity DTH) است که با غلظتهای حساس کننده ای از آلرژنهای هاپتنی در تماس با پوست ایجاد می گردد. با وجود اثبات دخالت سلولهای T نقش ریز گروههای لکوسیتی در بیماری ناشناخته و اطلاعات موجود ضدو نقیض است. با توجه به وجود تناقضها و این که بیماری مذکور از بیماریهای شایع پوستی در کشور ایران یم باشد و نیز تا کنون در این زمینه مطالعه ای در ایران صورت نگرفته است، به بررسی ایمنی سلولی و نقش ریزگروههای لنفوسیتی خون محیطی بیماران مبتلا به درماتیت تماسی آلرژیک در مقایسه با سایر درماتیتها و افراد سالم پرداخته شد.

  روش مناسب برای تشخیص آلرژنها مسئول بروز آلرژی روشی موسوم به Patch test است در این تحقیق با استفاده از 23 آلرژن شناخته شده موجود در کیت Trolab معروف به استاندارد اروپایی بر روی 46 بیمار مشکوک به بیماری تست پوستی انام شد. پس از 48 ساعت از بیماران cc 5 خون گرفته شد، و با استفاده از روش ELISA سطح IgE تام سری آنها اندازه گیری گردید. همچنین توسط فلوسیتومتری با استفاده از کیت IMK- plus حاوی آنتی بادیهای منوکلونال اختصاصی شد T(HLA-DR), NK(CD16/56)T(CD8 CD4 , CD3) B(CD19), CD14/45 کونژوگه به بررسی زیر گروههای لنفوسیتی با FITC فلورسین ایزوتیوسیانات و PE فیکواریترین پرداخته شد. بر اساس نتایج آزمونهای پوستی شایعترین آلرژنها در این مطالعه به ترتیب نیکل ، کلریدکبالت، دی کرومات پتاسیم و فرمالدئید بودند. همچنین بر اساس آنالیز آماری نتایج سطح IgE در دو گروه درماتیت تماسی آلرژیک تحریکی نسبت به گروه کنترل که 36 نفر بودند تفاوت چندانی نداشت در صورتی که در گروه آتوپیک 10-8 برابر سطح شاهد بود (P<0/001)

  میانگین درصد سلولها T(CD3), T(CD4) تغییر معنی داری نداشت. افزایش سلولهای T(CD8) نسبت به گروه کنترل معنی دار نبود. سلولهای B(CD19) با مختصری کاهش تغییر معنی داری نداشتند. سلولهای T(HLA-DR), NK(CD16/56) افزایش معنی داری به گروه کنترل داشتند. (P<0/05)

  با توجه به افزایش T(CD8) و عدم تغییر در T(CD4) نسبت سلولهای CD4/CD8 در گروه درماتیت تماسی آلرژیک کاهش و در گروه درماتیت آتوپیک افزایش داشت و این تغییرات معنی دار بود (P<0/05) . تعداد WBC در درماتیت تماسی آلرژیک و درصد ائوزینوفیلی در درماتیت آتوپیک افزایش معنی داری داشت در مورد سایر متغیرها تغییرات معنی دار نبود.

متن کامل [PDF 5384 kb]   (1062 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پوست

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb