جلد 17، شماره 75 - ( 6-1389 )                   جلد 17 شماره 75 صفحات 23-32 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bidari A, Nourgostar S, Sadeghi S, Alibeigi N. Chronic Low Back Pain as a Marker of Low Pain Threshold in the Workers of a Large Industrial Complex. RJMS. 2010; 17 (75) :23-32
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-1496-fa.html
بیداری علی، نورگستر سپیده، صادقی شهرام، علی بیگی ندا. کمردرد مزمن، نمادی از آستانه پایین احساس درد در کارکنان شاغل در یک مجتمع صنعتی بزرگ. مجله علوم پزشکی رازی. 1389; 17 (75) :23-32

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-1496-fa.html


دانشيار و فوق تخصص روماتولوژی
چکیده:   (4871 مشاهده)

    زمینه و هدف:کمردرد ناشی از کار به عنوان شایع‌ترین آسیب عضلانی ناتوان‌کننده محسوب می‌شود که درخواست غرامت‌های شغلی را در پی دارد. اگرچه آسیب‌های فیزیکی ناشی از کار از علل مطرح در بروز این عارضه است، دلایل دیگر نظیر آستانه پایین احساس درد به عنوان یک عامل زمینه‌ای در مزمن شدن کمردرد مطرح است. مطالعه حاضر به منظور تعیین ارتباط آستانه پایین احساس درد با تظاهر کمردرد مزمن و فراوانی سندرم فیبرومیالژی در کارکنان یک مجتمع صنعتی بزرگ انجام گرفته است.

روش کار: این مطالعه مقطعی از مهرماه 1384 لغایت پایان خرداد ماه 1385 در یک مجتمع بزرگ فولادسازی انجام گرفت. کارگرانی که کمردرد آن‌ها در بیشتر اوقات روز با شدت متوسط 3 از مقیاس ده نمره‌ای و حداقل در 3 ماه اخیر ادامه یافته و فاقد سابقه سرطان، مصرف کورتیکواستروئیدها، کیفواسکولیوز شدید و بیماری التهابی ستون فقرات بوده و منطقه حداکثر شدت درد بالاتر از سطح 12 T نبود، به عنوان گروه مورد وارد مطالعه شدند. گروه شاهد از بین کارگران فاقد کمردرد که برای معاینات دوره‌ای مراجعه نموده بودند، انتخاب شد. هیجده نقطه حساس در دو گروه توسط دولوریمتر ارزیابی شد تا امتیاز کلی میالژیک و فراوانی سندرم فیبرومیالژی براساس معیارهای فیبرومیالژی کالج روماتولوژی آمریکا (سال 1990) به دست آید.دراین مطالعه برای بیان نتایج، ضمن استفاده از آمار توصیفی، برایمقایسه متغیرهایکمیاز  Student t-testو در مورد متغیر‌های کیفی از آزمون آماری مجذور کای استفاده شد. جهت آنالیز آماری از نرم افزار SPSS V. 11.5 استفاده شد.

یافته‌ها: از 150 کارگر مبتلا به کمردرد، 45 نفر در گروه "مورد" وارد مطالعه شدند و 72 نفر نیز به عنوان گروه "شاهد" انتخاب شدند. میانگین امتیاز کلی میالژیک در گروه مورد و شاهد به ترتیب 5/0 ± 4/1 و 2/0 ± 2/1 بود(2../.p=). چهار نفر معیارهای فیبرومیالژی را تکمیل می‌کردند که همگی در گروه مورد قرار داشتند.

نتیجه گیری:آستانه پایین‌تر احساس درد و فراوانی بیشتر سندرم فیبرومیالژی در کارگران مبتلا به کمردرد می‌تواند حاکی از تأثیر عوامل زمینه‌ای در مزمن شدن کمردرد در کارگران باشد. تایید این نظریه می‌تواند در شناسایی بهتر پاتوفیزیولوژی کمردرد شغلی و شناسایی افراد مستعد به این عارضه کمک نماید. مطالعات بعدی برای تایید این نظریه توصیه می‌گردد.

متن کامل [PDF 206 kb]   (1338 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب اورژانس

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb