جلد 17، شماره 71 - ( 2-1389 )                   جلد 17 شماره 71 صفحات 27-33 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Almassi Nokiani F, Veissi F, Rezaei M, Akbari H, Khavaran P. Comparison of Early Results of Closure and Non-closure of Visceral Peritoneum in Cesarean Section. RJMS. 2010; 17 (71) :27-33
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-1456-fa.html
الماسی نوکیانی فریبا، ویسی فیروزه، رضایی منصور، اکبری حسین، خاوران پریسا. مقایسه نتایج زودرس ترمیم و عدم ترمیم پریتوئن احشایی در سزارین. مجله علوم پزشکی رازی. 1389; 17 (71) :27-33

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-1456-fa.html


استاديار، گروه جراحی پلاستيک
چکیده:   (4824 مشاهده)

    زمینه و هدف: از آنجایی که سزارین یکی از شایع ترین اعمال جراحی است که در خانم‌ها انجام می‌شود، سعی در کاهش عوارض و مدت عمل و یافتن روش‌های آسان تر و کم عارضه تر اهمیت ویژه‌ای دارد. جهت مقایسه نتایج کوتاه مدت (مدت عمل، درد و تب و عفونت جدار) در دو روش بستن و نبستن پریتوئن در سزارین این مطالعه انجام شد تا بهترین روش ترمیم را در عمل سزارین با کمترین عوارض معرفی کنیم.

روش کار: در یک کار آزمایی بالینی مقایسه ای 258 بیمار که برای بار اول سزارین می‌شدند بطور یک در میان در یکی از دو گروه بستن و نبستن پریتوئن احشایی قرار گرفتند و نتایج زودرس پس از عمل شامل مدت عمل و درد و تب و عفونت زخم در دو گروه مقایسه شد. جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها از آزمون Z و لون و ٢chi استفاده شد و نتایج با جداول یک بعدی و دو بعدی ارائه شدند.

یافته ها: طول مدت عمل در گروه نبستن پریتوئن کمتر بود. شیوع عفونت محل عمل در دو گروه یکسان و در کل 2/1 % بود و تفاوت معنی داری نداشت. شیوع ایلئوس و فراوانی تب پس از عمل در گروه ترمیم پریتوئن بیشتر و معنی دار بود (٠٠١/٠P<). درد پس از عمل بر اساس تعداد شیافهای ایندومتاسین مصرف شده در گروه ترمیم پریتوئن احشاییکمتر بود (٠٠١/٠P<).

نتیجه گیری: با توجه به اینکه عارضه زودرسی از نبستن پریتوئن احشایی دیده نشد و همچنین در موارد عدم ترمیم پریتوئن احشایی کاهش طول مدت عمل و کاهش درد و تب و شیوع ایلئوس دیده شده است، توصیه می‌شود که از روش سنتی بستن پریتوئن احشایی در سزارین استفاده نشود و پریتوئن احشایی ترمیم نگردد.

متن کامل [PDF 103 kb]   (1172 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: زنان و زایمان

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb