جلد 15 - تابستان                   جلد 15 - تابستان صفحات 12-7 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (8798 مشاهده)

 

    زمینه و هدف: سطح لاکتات دهیدروژناز( LDH = Lactat dehydrogenase ) مایع نخاع در موارد زیادی از بیماری‌های نورولوژیک مورد بررسی قرار گرفته است، ولیکن مطالعات بسیار محدودی در این زمینه در کودکان مبتلا به تب و تشنج انجام گرفته است. هدف از مطالعه حاضر، مقایسه LDH مایع مغزی ـ نخاعی در کودکان مبتلا به تب و تشنج ساده با کمپلکس است.

  روش بررسی: در یک مطالعه مقطعی ـ تحلیلی آینده‌نگر، CSF ( Cerebrospinal fluid ) 225 کودک شامل 75 کودک مبتلا به تب و تشنج ساده(گروه A )، 75 کودک مبتلا به تب و تشنج کمپلکس(گروه B ) و 75 کودک بدون هر گونه پاتولوژی اینتراکرانیال یا نورولوژیک(گروه C یا کنترل) جمع‌آوری گردید. LDH مایع نخاع توسط دستگاه هیتاچی اندازه‌گیری گردید و نتایج در 3 گروه با تست آماری TTest مورد بررسی قرار گرفت.

  یافته‌ها: متوسط توتال LDH مایع نخاع به ترتیب در گروه A ، 44/12 ± 62/64، در گروه B ، 37/21 ± 93/81 و در گروه C ، 82/11 ± 10/51 واحد بین‌المللی در لیتر بدست آمد. LDH مایع نخاع در گروه B بطور قابل ملاحظه‌ای بالاتر از دو گروه دیگر و در گروه A ، متوسط LDH بالاتر از گروه کنترل( C ) بود.

  نتیجه‌گیری: این مطالعه، دومین گزارش سطح LDH مایع نخاع در بیماران مبتلا به تب و تشنج ساده و کمپلکس است. نتیجه اینکه ممکن است تشنج ساده و کمپلکس با درجاتی از صدمه سلولی و تغییر در متابولیسم هوازی و بی‌هوازی همراه باشد؛ این صدمه در تب و تشنج کمپلکس نسبت به تب و تشنج ساده بیش‌تر است.

متن کامل [PDF 112 kb]   (4304 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیماری‌های اطفال

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.