جلد 29، شماره 10 - ( 10-1401 )                   جلد 29 شماره 10 صفحات 402-392 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: 01
Ethics code: IR.IAU. Dubai.REC.1399.017
Clinical trials code: 01

XML English Abstract Print


دانشیار، گروه روانشناسی، واحد تنکابن، دانشگاه آزاد اسلامی، تنکابن، ایران ، sh.abolghasemi@toniau.ac.ir
چکیده:   (353 مشاهده)
زمینه و هدف: در افراد سوءمصرف کننده مواد، سطح هراس از مرگ تحت تأثیر قرار می‌گیرد؛ از این رو استفاده از روش‌های درمانی برای هراس از مرگ در معتادان ضروری است. حال با توجه اهمیت موضوع و شیوع اعتیاد در جامعه، هدف مطالعه مقایسه اثربخشی دو رویکرد واقعیت درمانی و شفقت ورزی بر هراس از مرگ در معتادان بود.
روش کار: جامعه آماری این پژوهش نیمه آزمایشی شامل کلیه معتادان مراجعه کننده به شش کلینیک ترک اعتیاد شهرستان گلوگاه بود که در سال 1401-1400 به کلینیک‌های این شهرستان جهت ترک اعتیاد مراجعه داشتند. نمونه پژوهش حاضر شامل 45 نفر (15 نفر گروه واقعیت درمانی، 15 نفر گروه شفقت ورزی، 15 نفر گروه کنترل) بود. ابزار پژوهش، پرسشنامه هراس از مرگ تمپلر (1970) و پروتکل‌های درمانی واقعیت درمانی گلاسر (2010) (هر جلسه شصت دقیقه) و درمان شفقت ورزی گیلبرت (2014) (هر جلسه نود دقیقه) بود. برای تحلیل داده‌ها از تحلیل واریانس اندازه مکرر استفاده شد.
یافته‌ها: نشان می‌دهد که بطور متوسط میزان متغیر اضطراب مرگ در دو گروه مداخله درمانی (واقعیت‌درمانی و خودشفقت‌ورزی) نسبت به گروه کنترل در پس‌آزمون کاهش یافت. در آزمون پیگیری میزان اضطراب مرگ در دو گروه مداخله آموزشی نسبت به پس آزمون اندکی افزایش یافته و در گروه کنترل اندکی کاهش یافته است. از طرفی مشخص شد که واقعیت درمانی نسبت به شفق ورزی مؤثرتر بود.
نتیجه‌گیری: به طور کلی می‌توان بیان داشت که با استفاده از شیوه درمانی واقعیت درمانی و شفقت ورزی می­توان هراس از مرگ را در  سو مصرف کنندگان مواد را بهبود بخشید.
 
متن کامل [PDF 710 kb]   (131 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.