جلد 29، شماره 12 - ( 12-1401 )                   جلد 29 شماره 12 صفحات 322-312 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.SARI.REC.1401.176

XML English Abstract Print


گروه فیزیولوژی ورزشی، واحد تهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران ، hasanmatinhomaee@gmail.com
چکیده:   (635 مشاهده)
زمینه و هدف: افزایش عملکرد عصبی شناختی نوجوانان پسر در حال رشد نقش مهمی در عملکرد بدنی آن ها دارد. از این رو هدف مطالعه حاضر بررسی تأثیر فعالیت تمرینی سرعتی و پلایومتریک بر غلظت‌های پروتئین­های عصبی در گردش خون بود.
روش کار: مطالعه حاضر از نوع نیمه تجربی با طرح پیش آزمون-پس آزمون بود. 20 نفر نوجوانان پسر در حال رشد  15-14 ساله به صورت هدفمند در دسترس و داوطلبانه در تحقیق حاضر داوطلبانه شرکت نموده و به طور تصادفی در 2 جلسه فعالیت سرعتی و پلایومتریک و جلسه کنترل حضور داشتند. از آزمودنی ها پس از 12 ساعت ناشتایی اولین نمونه خونی گرفته شد. پس از اجرای آزمون رست و تمرین پلایومتریک نمونه خونی دوم گرفته شد. عملکرد عصبی شناختی نیز از طریق آزمون استروپ (Stroop- Test-ST) قبل و بعد از جلسه تمرینی اندازه گیری شد. در جلسه کنترل آزمودنی ها فعالیت بدنی نخواهند داشت و تنها در
زمان های مشابه جلسه تمرین نمونه خونی و آزمون شناختی گرفته شد. فاکتورهای BDNF، NGF و IGF-1 از نمونه های پلاسما اندازه گیری شد. داده­ها با استفاده از آزمون تی وابسته تحلیل شدند. سطح معنی داری برابر با 05/0 P≤ در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: نتایج تحقیق حاضر نشان داد که تغییرات داده­هایBDNF ، NGF و IGF-1 در جلسه فعالیت و کنترل اختلاف معناداری دارند (05/0P<). زمان اجرای ST در دو جلسه نیز اختلاف معناداری نشان داد (009/0=P، 89/3=19t).
نتیجه‌گیری: به طور خلاصه، یافته های فعلی نشان می دهد که تمرین سرعتی و پلایومتریک حاد عملکرد شناختی انسان را افزایش می دهد. بهبود عملکرد شناختی ممکن است از سنتز یا آزادسازی پروتئین‌های محافظ عصبی که توسط غلظت بالای LA خون پس از ورزش تعدیل شده‌اند، باشد.
 
متن کامل [PDF 1201 kb]   (165 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.