جلد 29، شماره 10 - ( 10-1401 )                   جلد 29 شماره 10 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: IR.LUMS.PEC.1399.270
Ethics code: IR.LUMS.PEC.1399.270
Clinical trials code: IR.LUMS.PEC.1399.270

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sadri Damirchi E, Sadeghi M, moradi Z, Poorseyed S. The clinical trial of patients improved from Covid-19. The effectiveness of mindfulness-based cognitive therapy on mental health and life expectancy (single-subject study). RJMS 2022; 29 (10)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-7397-fa.html
صدری دمیرچی اسماعیل، صادقی مسعود، مرادی زهرا، پورسید سید رضا. کارآزمایی بالینی بیماران بهبود یافته از کرونا: اثربخشی درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی بر سلامت روان و امید به زندگی (مطالعه تک آزمودنی). مجله علوم پزشکی رازی 1401; 29 (10)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-7397-fa.html


دانشگاه محقق اردبیلی ، zahramoradi1214@gmail.com
چکیده:   (161 مشاهده)
چکیده
زمینه: در اواخر سال 2019، گسترش یک بیماری عفونی گزارش شد، که توسط یک کرونا ویروس جدید ایجاد شده و رسماً توسط سازمان بهداشت جهانی تایید شد. پژوهش حاضر با هدف اثر بخشی درمان شناختی مبتنی بر ذهن­آگاهی  بر افزایش سلامت روان و افزایش امید به زندگی بیماران مبتلا به کرونا بود. جامعه آماری پژوهش شامل کلیه دانشجویان کارشناسی بهبود یافته از بیماری کرونا در دانشگاه لرستان بود. حجم نمونه شامل 3 نفر بود که به صورت در دسترس از میان دانشجویان بهبود یافته مبتلا به کرونا انتخاب شدند. روش­: در این پژوهش از طرح آزمایشی تک موردی از نوع خط پایه چندگانه ناهمزمان استفاده شد. پروتکل درمان مبتنی بر ذهن­آگاهی در سه مرحله خط پایه و 10 جلسه مداخله 90 دقیقه­ای و پیگیری در سه مرحله، اجرا گردید و آزمودنی­ها به مقیاس­های سلامت روان و امید به زندگی پاسخ دادند.
 یافته­ها: داده­ها به روش ترسیم دیداری، شاخص تغییر پایا و فرمول درصد بهبودی تحلیل شدند. یافته­های پژوهش نشان داد میانگین میزان بهبودی در متغیر سلامت روان در مرحله پس از درمان برای سه نفر  22/44 درصد و برای پیگیری 62/42 درصد، در متغیر امید به زندگی در مرحله پس از درمان میانگین هر سه نفر 3/53  و میانگین پیگیری 03/51 درصد بود.
نتیجه­گیری: بر اساس یافته­های پژوهش، درمان مبتنی بر ذهن­آگاهی بر سلامت روان و امید به زندگی دانشجویان بهبود یافته از کرونا اثر گذار بوده است. لذا پیشنهاد می­شود از این درمان جهت افزایش سلامت روان و امید به زندگی در بیماران کرونایی استفاده شود.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb