جلد 29، شماره 10 - ( 10-1401 )                   جلد 29 شماره 10 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: 1
Ethics code: IR.IAU.K.REC.1398.046
Clinical trials code: 1

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

arefi M, khoshbakht S. Extramarital relationship prediction model based on personality traits and attachment styles mediated by self-control, conflict management and forgiveness. RJMS 2022; 29 (10)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-6896-fa.html
عارفی مختار، خوشبخت شهرزاد. مدل پیش‌بینی روابط فرازناشویی بر اساس ویژگی‌های شخصیتی و سبک‌های دلبستگی با میانجی‌گری خودکنترلی، مدیریت تعارض و بخشودگی. مجله علوم پزشکی رازی 1401; 29 (10)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-6896-fa.html


گروه روان شناسی و مشاوره ، واحد کرمانشاه، دانشگاه آزاد اسلامی، کرمانشاه، ایران ، M.arefi@iauksh.ac.ir
چکیده:   (176 مشاهده)
مقدمه و هدف: هیچ جامعه­ای نمی­تواند ادعای سلامت کند، چنانچه از خانواده­هایی سالم برخوردار نباشد. بنابراین هدف اصلی این پژوهش ارائه پیش بینی روابط فرازناشویی بر اساس ویژگی‌های شخصیتی و سبک‌های دلبستگی با میانجی‌گری خود کنترلی، مدیریت تعارض و بخشودگی می‌باشد.
روش تحقیق: جامعه آماری این مطالعه کلیه مردان و زنان متأهل مراجعه کننده به مراکز مشاوره خانواده تحت نظر سازمان بهزیستی شهر کرمانشاه در سال 1397-1396 بود که بنا به آمار اخذ شده از سازمان بهزیستی تعداد آنها حدوداً 420 نفر بوده است. روش نمونه‌گیری تمام شماری (سرشماری) بود. نوع این پژوهش توصیفی پیمایشی، بر اساس هدف کاربردی و از نظر تجزیه و تحلیل کمی است. جهت گردآوری داده‌ها، از پرسشنامه‌های نگرش به روابط فرازناشویی ویتلی (2008)، دلبستگی بزرگسال کولینز و رید (2014)، پنج عاملی شخصیت (NEO-FFI)، بخشش ری و همکاران، (2001)، خود کنترلی تانجنی و همکاران (2004)، مدیریت تضاد ویلسون و پونتام (1982) استفاده گردید و تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از آزمون همبستگی و معادلات ساختاری انجام شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که خود کنترلی، مدیریت تعارض و بخشودگی در رابطه بین ویژگی‌های شخصیتی و سبک‌های دلبستگی نقش میانجی­گری را ایفا می­کنند و مدل تحقیق از برازش مطلوب برخوردار است.
نتیجه‌گیری: به طور کلی می­توان نتیجه گرفت که ارزیابی کلی جهت شناخت عوامل موثر در رضایت زناشویی و گرایش به روابط فرازناشویی، با توجه به نقش آن در زندگی افراد، به عنوان عاملی برای پیشرفت جوامع، شکل گیرد تا بتوان در جهت استحکام بنیان خانواده و پیشرفت جامعه از آن استفاده گردد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb