جلد 27، شماره 6 - ( 6-1399 )                   جلد 27 شماره 6 صفحات 60-49 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.SARI.REC.1398.149

XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی، واحد ساری، ساری، ایران ، Parvin.farzanegi@gmail.com
چکیده:   (1652 مشاهده)
زمینه و هدف: هدف مطالعه حاضر بررسی تغییرات بیان ژن PLZF و TekT1 در موش­های صحرایی مدل آزواسپرمی به دنبال 8 هفته تمرین شنابا شدت پایین و لیزر کم­توانبود.
روش­ کار: بدین منظور 25 سر موش صحرایی نر بالغ نژاد پس از ایجاد ایجاد مدل آزواسپپرمی به پنج گروه کنترل سالم، آزواسپرمی، تمرین+ آزواسپرمی، آزواسپرمی+ لیزر و تمرین+ آزواسپرمی+ لیزر دسته­بندی شدند. گروه تمرین+ آزواسپرمی، یک ماه بعد از ایجاد آزواسپرمی، به مدت 8 هفته و هر هفته پنج روز و هر روز به مدت 30 دقیقه به انجام تمرین شنا با شدت پایین پرداختند.در گروه مداخله لیزر، لیزر کم­توان با طول موج 632/8 نانومتر و توان 10 میلی­وات و انرژی 3 ژول به صورت سه تکرار در کل دوره مطالعه با فاصله هر هفته یک بار در ناحیه بیضه موش­های آزواسپرمی اعمال شدند. جهت تجزیه و تحلیل داده­ها از آنالیز واریانس یک­طرفه استفاده گردید.
یافته­ ها: یافته­ها حاکی از آن بود که یک دوره برنامه تمرینی شنا در گروه تمرین+ آزواسپرمیسبـب کاهـش معنادار بیان ژن PLZF (001/0 =p) و TekT1 (001/0 =p) نسبت به گروه­های کنترل سالم گردید. همچنین کاهش معناداری در سطح بیان ژن PLZF و TekT1 در گروه تمرین+ آزواسپرمی+ لیزرنسبت به گروه کنترل سالم (001/0 p) و افزایش نسبت به گروه آزواسپرمی، تمرین+ آزواسپرمی و آزواسپرمی+ لیزر مشاهده شد (001/0 p).
نتیجه­ گیری: فعالیت ورزشی منظم هوازی مانند شنا با شدت پایین در مهار آثار ناشی از بیماری­های ناباروری از طریق افزایش حفظ و توسعه سلول­های بنیادی اسپرماتوگونی کمک شایانی می­کند.
واژه‌های کلیدی: شنا، بیان ژن، PLZF، TekT1، آزواسپرمی.
متن کامل [PDF 856 kb]   (565 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیوتراپی ورزشی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.