جلد 28، شماره 1 - ( 1-1400 )                   جلد 28 شماره 1 صفحات 11-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار فیزیولوژی ورزشی، گروه علوم ورزشی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان تبریز، ایران ، r.fakhrpour@yahoo.com
چکیده:   (1733 مشاهده)
زمینه و هدف: مصرف مت آمفتامین­ها باعث افزایش رادیکال­های آزاد و ایجاد استرس اکسیداتیو در بدن می­گردد. هدف از مطالعه حاضر تاثیر هشت هفته تمرینات پیلاتس بر سطوح سرمی سیرتوئین-1 و برخی شاخص­های آمادگی جسمانی در مردان معتاد به مت­آمفتامین در حال ترک می­باشد.
روش کار: مطالعه حاضر از نوع نیمه تجربی که جامعه مورد مطالعه آن مردان معتاد در حال ترک بود که 44 نفر از آن­ها به روش نمونه گیری تصادفی با حداقل سه ماه حضور در کمپ ترک اعتیاد در دو گروه، تمرین (21 نفر) و گروه کنترل (23 نفر) تقسیم شدند. پروتکل تمرین پیلاتس به مدت 8 هفته و سه جلسه در هفته و هر جلسه به مدت 60 دقیقه صورت گرفت. نمونه­های خونی در شرایط پیش و پس آزمون به مقدار 5 سی سی از ورید بازویی گرفته شد. برای بررسی تغییرات درون گروهی پیش‌آزمون تا پس‌آزمون متغیرهای وابسته از آزمون تی وابسته، برای تعیین تفاوت معنادار بین گروه‌­ها از آزمون تی مستقل با سطح معناداری 05/0>p استفاده شد.
یافته­ ها: مقادیر سرمی سیرتوئین-1 در گروه تمرین بعد از اعمال مداخله تمرین نسبت به پیش آزمون و گروه کنترل افزایش معناداری داشت (001/0p=). همچنین انعطاف­پذیری و استقامت عضلانی در گروه تمرین بعد از هشت هفته نسبت به پیش آزمون و گروه کنترل افزایش معناداری داشت (019/0p=) و (001/0p=).
نتیجه­ گیری: با استفاده از یافته­های حاضر احتمالا تمرینات پیلاتس به عنوان یه عامل غیر دارویی مهم برای بهبود سیرتوئین-1 و تقویت استقامت عضلانی و انعطاف­پذیری می­تواند مورد استفاده قرار گیرد.
متن کامل [PDF 1163 kb]   (871 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.