جلد 28، شماره 4 - ( 4-1400 )                   جلد 28 شماره 4 صفحات 56-46 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران ، jabbary13@gmail.com
چکیده:   (1538 مشاهده)
زمینه و هدف: امروزه استعمال دخانیات به عنوان یک معضل مهم بهداشتی و فراگیر در اقشار مختلف و از جمله در دانشجویان در بسیاری از مناطق دنیا مطرح می­باشد. پژوهش حاضر با هدف بررسی نقش احساس تنهایی، فرسودگی تحصیلی و کیفیت خواب در پیش‌بینی گرایش به مصرف سیگار در دانشجویان  صورت گرفت.
 روش کار: مطالعه­ی حاضر توصیفی از نوع همبستگی بود. جامعه­ی آماری این پژوهش را کلیه دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی در سال تحصیلی98-1397 تشکیل می­دادند. از بین آنها تعداد 181 نفر با استفاده از روش نمونه­گیری در دسترس انتخاب گردیدند و برای جمع­آوری داده­ها  از پرسشنامه نگرش به مصرف سیگار، فرسودگی تحصیلی مسلش، احساس تنهایی دیتوماسو و همکاران و کیفیت خواب پیترزبورگ استفاده شد. برای  تجزیه و تحلیل داده­ها نیز از روش­های آماری  ضریب همبستگی و رگرسیون چندگانه بر روی نرم افزار SPSS 22 استفاده شد.
یافته ­ها: نتایج نشان داد که گرایش به مصرف سیگار با نمره کل احساس تنهایی (35/0=R ، 01/0 P=)، فرسودگی تحصیلی (17/0=R ، 05/0 P= کیفیت خواب . (15/0=R ، 05/0 P=) رابطه مثبت و معنادار وجود دارد. همچنین نتایج رگرسیون نشان داد که  ترکیب متغیرهای کیفیت خواب، فرسودگی تحصیلی و احساس تنهایی 12 درصد از واریانس نمره­های گرایش به مصرف  سیگار را پیش­بینی می­کند. هم چنین احساس تنهایی تنها متغیری هست که به تنهایی گرایش به مصرف سیگار را پیش‌بینی می‌کند.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج، احساس تنهایی، فرسودگی تحصیلی و کیفیت خواب بر گرایش به مصرف سیگار در دانشجویان نقش دارد. ارائه مشاوره، برگزاری کارگاه­ها و برنامه­های مداخله­ای برای کاهش این عوامل در راستای پیشگیری از مصرف سیگار در دانشجویان می­تواند مفید واقع شود.
 
متن کامل [PDF 740 kb]   (442 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آسیب‌شناسی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.