جلد 26، شماره 12 - ( 12-1398 )                   جلد 26 شماره 12 صفحات 110-103 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه ازاد اسلامی واحد همدان، همدان، ایران ، hossein_vazini@yahoo.com
چکیده:   (2526 مشاهده)
زمینه و هدف: سرطان بیماری است که از تکثیر غیر طبیعی سلول‌های بدن شروع می‌شود و در بافت‌های مختلف بدن میزبان بروز می‌کند. درمان سرطان در حال حاضر با استفاده از داروهای شیمیایی و پرتودرمانی صورت می‌گیرد که در دراز مدت عوارض زیادی ممکن است برای بیمار داشته باشد. هدف از این مطالعه بررسی اثرات ضد سرطانی آنتی‌ژن‌های کیست هیداتیک بر روی سلول‌های سرطانی رده SK-BR-3 می‌باشد.
روش کار: در این مطالعه کیست هیداتیک از کشتارگاه‌های استان اصفهان جمع‌آوری و مایع کیست به همراه پروتواسکولکس جدا گردید. آنتی‌ژن‌های خام، آنتی‌ژن مایع کیست و آنتی‌ژن دفعی- ترشحی استخراج شد. رده سلولی SK-BR-3 در محیط کشت RPMI کشت داده شد. فراکسیون‌های مختلف آنتی‌ژن‌ها در پلیت‌های 96 خانه به سلول‌ها اضافه گردید و پس از 48 ساعت از تیمار، میزان زنده بودن سلول‌ها با استفاده از روش MTT مورد ارزیابی قرار گرفته است.
یافته‌ها: تمامی فراکشن‌ها دارای اثرات ضد سرطانی قابل قبولی نسبت به گروه کنترل بوده‌اند که این اختلاف از لحاظ آماری معنی‌دار بوده است. فراکشن 60 درصدی از آنتی‌ژن خام انگل دارای اثرات ضد سرطانی بهتری نسبت به فراکشن 20 و 40 درصدی می‌باشند ولی در آنتی‌ژن مایع کیست و آنتی‌ژن دفعی- ترشحی فعالیت ضد سرطانی فراکشن سولفات آمونیوم 40 درصدی بیشتر از سایر فراکشن‌ها بوده است.
نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از مطالعه اخیر نشان داده است که آنتی‌ژن‌های جدا شده از کیست هیداتیک انسانی دارای اثرات ضد سرطانی بر روی رده سلول سرطانی SK-BR-3 می‌باشند و می‌تواند در مطالعات آینده به عنوان کاندید برای مهار رشد سلول‌های سرطانی مورد استفاده گیرد.
 
متن کامل [PDF 748 kb]   (1171 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انگل‌شناسی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.