جلد 27، شماره 2 - ( 2-1399 )                   جلد 27 شماره 2 صفحات 113-103 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان، همدان، ایران ، Hossein_vazini@yahoo.com
چکیده:   (3778 مشاهده)
زمینه و هدف: سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع در زنان می‌باشد. گیاه رزماری دارای خواص ضد‌التهابی و آنتی‌اکسیدانی قوی می­باشد. انگل لیشمانیا می­تواند به واسطه ترشح برخی مدیاتورهای التهابی و فعال کردن برخی مسیرهای القاکننده آپوپتوز، سبب کاهش رشد و متاستاز سلول­های سرطانی شود. این مطالعه با هدف بررسی اثرات ضد‌سرطانی عصاره گیاه رزماری و عصاره لیشمانیا روی سلول­های سرطانی گردن رحم (هلا) صورت گرفت.
روش‌کار: در این مطالعه تجربی پس از کشت و تکثیر سلول­های مشتق شده از بافت اپی‌تلیال گردن رحم انسان (HeLa) که از انستیتوپاستور ایران تهیه گردید، این سلول­ها در مجاورت دوزهای مختلف لیشمانیا و عصاره رزماری (50، 100، 150، 200 و 250   (میلی گرم بر میلی لیتر) قرار گرفتند و به مدت 24، 48 و 72 ساعت انکوبه شدند. پس از پایان مدت انکوباسیون، از روش آزمون رنگ سنجی MTT و فلوسایتومتری جهت تعیین سمیت سلولی و میزان نکروز-آپاپتوز ناشی از عصاره­ها استفاده شد.
یافته ­ها: نتایج حاصل از تست MTT نشان داد که این عصاره اثر ضد سرطانی وابسته به دوز و زمان بر سلول های HeLa دارد، به طوری که با افزایش غلظت عصاره و انکوباسیون 72 ساعت بیشترین درصد مرگ سلولی مشاهده شد. غلظت مهارکنندگی 55 درصد رشد سلول ها (IC50) برای سلول های سرطانی در زمان 24 ساعت برای عصاره لیشمانیا   115/83 و عصاره رزماری 123/61 میلی گرم بر میلی لیتر به دست آمد. 35/1 درصد از سلول های تیمار شده توسط عصاره لیشمانیا و 43/15 درصد از سلول های تیمار شده توسط عصاره رزماری در هیستوگرام فلوسایتومتری در مکان سلول های نکروزی قرار گرفتند.
نتیجه­ گیری: عصاره لیشمانیا و رزماری با اثر وابسته به دوز و زمان بر سلول‌های سرطانی HeLa می­تواند باعث مهار رشد این سلول­ها شود؛ لذا به نظر می­رسد با تحقیقات بیشتر در آینده، می­توان از ترکیبات آن­ها در درمان سرطان بهره جست.
متن کامل [PDF 1048 kb]   (2960 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.