جلد 26، شماره 7 - ( 7-1398 )                   جلد 26 شماره 7 صفحات 87-78 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jabbari S, Golestani E, Atadokht A. The role of resilience, perceived social support and job burnout in predicting family psychological function in nurses. RJMS 2019; 26 (7) :78-87
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-5611-fa.html
جباری سعیده، گلستانی احسان، عطا دخت اکبر. نقش تاب‌آوری، حمایت اجتماعی ادراک شده و فرسودگی شغلی در پیش‌بینی کارکرد روانشناختی خانواده در پرستاران. مجله علوم پزشکی رازی 1398; 26 (7) :87-78

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-5611-fa.html


دانشیار روان شناسی، گروه روان شناسی، دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل ، ایران ، atadokht@uma.ac.ir
چکیده:   (2694 مشاهده)
زمینه و هدف: کارکرد ­روانشناختی­ خانواده یکی ازجنبه­های مهم محیط ­خانواده است که سلامت ­جسمانی، اجتماعی­ و هیجانی افراد را تحت­تأثیر قرار می­دهد و به عوامل روانشناختی دیگری مانند تاب­آوری، حمایت­ اجتماعی ­ادراک شده­ و فرسودگی ­شغلی نیز وابسته است. هدف این پژوهش بررسی نقش پیش‌بین تاب‌آوری، فرسودگی شغلی و حمایت اجتماعی ادراک شده بر کارکرد روانشناختی خانواده در پرستاران بود.
روش ­کار: این پژوهش مطالعه توصیفی از نوع همبستگی بود و جامعه آماری شامل همه پرستاران شاغل در بیمارستان‌های شهرستان مراغه در سال 1397 به تعداد 350 نفر بودند. در نهایت از بین آنها 108 نفر با روش نمونه گیری خوشه­ای انتخاب شدند. برای جمع آوری داده‌ها از پرسشنامه‌های فرسودگی شغلی ماسلچ و جکسون، پرسشنامه تاب‌آوری کانر-دیویدسون، مقیاس کارکرد‌های روانشناختی خانواده ایرانی و پرسشنامه حمایت اجتماعی ادراک شده زیمت و همکاران استفاده شد و تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه با مدل همزمان و به کمک نرم افزار SPSS نسخه 24 انجام شد.
یافته ­ها: یافته‌ها نشان داد که کارکرد روانشناختی خانوادگی پرستاران با فرسودگی شغلی رابطه معکوس (38/0-r=)، و با تاب آوری (32/0r=) و حمایت اجتماعی ادراک شده (48/0r=) رابطه مثبت دارد و فرسودگی شغلی، تاب آوری و حمایت اجتماعی ادراک شده 59 درصد از واریانس کارکرد های روانشناختی خانواده را پیش‌بینی می‌کند.
نتیجه ­گیری: متغیرهای تاب‌آوری، حمایت اجتماعی ادراک شده و فرسودگی شغلی نقش ­مؤثری در پیش‌بینی کارکرد روانشناختی خانواده پرستاران داشتند. از این رو پیشنهاد می­شود مشاوران، درمانگران و برنامه­ریزان­ به نشانه­های متغیرهای مذکور توجه کرده و تلویحاتی را برای ارتقا کارکرد روانشناختی خانوادگی پرستاران در جهت افزایش سلامت و بهداشت پرستاران و نیز خانواده‌های آن‌ها طراحی ک.
 
متن کامل [PDF 728 kb]   (1228 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb