جلد 26، شماره 4 - ( 4-1398 )                   جلد 26 شماره 4 صفحات 69-54 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران ، abroun@modares.ac.ir
چکیده:   (2935 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماری مالتیپل میلوما یک بدخیمی مربوط به پلاسماسل می‌باشد. از آنجا که مطالعه‌ی مکانیسم‌های بیماری‌زایی و مسیرهای پیام رسان دخیل در سلول‌های عامل ایجاد بیماری در محیط آزمایشگاهی و نزدیک به محیط فیزیولوژیک بدن مهم می‌باشد؛ بنابراین بهترین محیط برای مطالعه‌ی سلول‌ها در محیط آزمایشگاهی، محیطی با بیشترین شباهت به محیط فیزیولوژیک بدن می‌باشد. این در حالی است که استفاده از سرم جنین گاوی (FBS) به عنوان مکمل رشد سلول‌ها در فرآیند کشت سلولی بسیار رایج می‌باشد؛ بنابراین هدف این مطالعه تاثیر مایع آمنیوتیک در تکثیر (Ki-67 و Cyclin-D) و بقاء (Bax و Bcl2) دو رده میلومایی RPMI8226 و U266 در مقایسه با سرم جنین گاوی می‌باشد.
روش کار: مایع آمنیوتیک انسانی از 6 خانم باردار در حین عمل سزارین و بصورت استریل جمع‌آوری شد. پس از کشت رده‌های سلولی میلوما (RPMI8226 و U266)، تیمار رده‌های سلولی در چهار گروه با نسبت‌های متفاوت مایع آمنیوتیک انجام شد. 48 و 96 ساعت پس از تیمار، شمارش سلولی و بررسی حیات سلول‌ها با استفاده تریپان بلو و لام نئوبار انجام گرفت. هم چنین تست MTT جهت بررسی زنده­مانی سلول‌های میلومایی تیمار شده انجام گرفت و در نهایت میزان بیان ژن­های Ki67، Cyclin-D1، Bax و Bcl-2 توسط تکنیک Real time PCR و به روش SYBR Green مورد ارزیابی واقع شد.
یافته‌ها: بررسی میزان بیان ژن­های دخیل در فرآیند تکثیر و آپوپتوز سلولی نشان داد که در گروه‌های مورد مطالعه تحت تیمار با مایع آمنیوتیک، افزایش معنادار بیان ژن های Ki-67، Cyclin-D1 و همچنین افزایش بیان ژن آنتی آپوپتوتیک bcl-2 و در مقابل کاهش معنادار بیان ژن مسئول آپوپتوز، Bax مشاهده شد. داده‌های ما نشان می‌دهد مایع آمنیوتیک به عنوان یک منبع مغذی می‌تواند رشد و تکثیر سلول ها را تا 96 ساعت به صورت معناداری نسبت به سرم جنین گاوی افزایش دهد، هرچند که میزان تکثیر و بقای سلولی در 48 ساعت نسبت به 96 ساعت پس از کشت بیشتر می‌باشد.
نتیجه‌گیری: بنا بر یافته‌های این مطالعه می‌توان از مایع آمنیوتیک به عنوان حامی رشد به عنوان جایگزینی برای سرم جنین گاوی تا 96 ساعت استفاده نمود. در این مطالعه تاثیر این مایع بر دو رده سلولی میلومایی ارزیابی گردید که به نظر می‌رسد بهتر است برای نتیجه‌گیری جامع‌تر در این مورد بر سلول‌های دیگر نیز مورد آزمون واقع شود.
 
متن کامل [PDF 1823 kb]   (1888 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی‌شناسی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.