جلد 25، شماره 9 - ( آذر 1397 )                   جلد 25 شماره 9 صفحات 37-26 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

akbari M, shahidi F, Rajabi H, kashef M, mazaheri Z. The simultaneous effect of six weeks forced swimming and crocin supplementation on the expression of 3-cardiomyocyte genesase 3 in male rats infected with hydrogen peroxide. RJMS 2018; 25 (9) :26-37
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-5371-fa.html
اکبری مینا، شهیدی فرشته، رجبی حمید، کاشف مجید، مظاهری زهره. تاثیر همزمان شش هفته تمرین هوازی در آب و مکمل کروسین بر بیان ژن‌کاسپاز 3 کاردیومایوسیتی در رت‌های نر مسموم شده با پراکسید هیدروژن. مجله علوم پزشکی رازی 1397; 25 (9) :37-26

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-5371-fa.html


دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، تهران، ایران ، akbariteach@gmail.com
چکیده:   (3479 مشاهده)
زمینه و هدف: مدارک واضحی جهت حمایت از اهمیت فعالیت بدنی منظم و همچنین مصرف مواد آنتی ‌اکسیدانی در پیشگیری و یا کنترل بیماری‌های قلبی و عروقی به ویژه آن دسته از بیماری‌هایی که موجب آپوپتوز قلبی می‌شود، وجود دارد. هدف  از این پژوهش تعیین اثر همزمان شش هفته تمرین هوازی در آب و مکمل کروسین بر بیان ژن‌کاسپاز 3 کاردیومایوسیتی در موش موش‌های نر مسموم شده با پراکسید هیدروژن (H2O2) بود.
 روش‌کار: پژوهش حاضر از نوع نیمه تجربی بوده که 36 موش‌ نرصحرایی نژاد ویستار جوان به طور تصادفی به شش گروه شش‌تایی  شامل شم تزریق (سالین)، پراکسید هیدروژن، پراکسید هیدروژن و کروسین، پراکسید هیدروژن و فعالیت در آب، پراکسید هیدروژن و فعالیت در آب وکروسین  و گروه کنترل تقسیم شدند. پروتکل فعالیت در آب در دو مرحله به صورت آموزش و تمرین برگزار شد. برای  القاء H2O2 به صورت زیر صفاقی و 30 دقیقه قبل از تمرین تزریق صورت گرفت. کروسین نیز در ناحیه صفاق تزریق شد. بیان ژن‌ کاسپاز 3 از به روش Real Time PCR انجام شد. جهت تایید بروز آپوپتوز، نمونه‌های بافتی با روش تانل مورد سنجش قرار گرفتند. تحلیل آماری، با استفاده از آزمون کولموگروف-اسمیرنوف از نظر توزیع طبیعی بررسی شدند و سپس از تجانس واریانس (آزمون لوین) و داده‌های پرت بررسی شدند. در نهایت از آزمون تحلیل واریانس یک راهه برای بررسی فرضیه های آماری استفاده گردید و آزمون تعقیبی شفه استفاده شد.
یافته‌ها: القای آب اکسیژنه با افزایش معنی‌داری در بیان ژن کاسپاز 3  همراه بود و شش هفته فعالیت در آب منجر به کاهش معنی‌داری در بیان ژن کاسپاز 3 در بافت میوکارد‌ی  موش‌ها شد. همچنین تعامل شش هفته فعالیت در آب و القای کروسین اثر هم‌افزایی در کاهش کاسپاز 3 داشت که در نتایج تانل، کاملاً قابل مشاهده است.
نتیجه‌گیری: فعالیت منظم در آب و همچنین مصرف کروسین نیز جداگانه منجر به کاهش معنی‌داری در بیان ژن. کاسپاز3 در بافت میوکارد  موش‌ها شد. از سوی دیگر تلفیق تمرین و کروسین تاثیر سینرژیک در مهار بیان ژن کاسپاز3 در  موش‌های مسموم شده با آّب اکسیژنه داشت.
متن کامل [PDF 1159 kb]   (1122 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb