جلد 25، شماره 10 - ( 10-1397 )                   جلد 25 شماره 10 صفحات 70-61 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه تبریز، تبریز، ایران ، nr1362@yahoo.com
چکیده:   (3581 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال افسردگی به عنوان یکی از شایع­ترین اختلالات روانی طیف وسیعی از نشانه­ها را در برمی‌گیرد و سیستم‌های مغزی رفتاری و راهبردهای تنظیم هیجان می­توانند به عنوان چهارچوبی مؤثر برای پیش­بینی این نشانه­ها مورد استفاده قرار گیرند. هدف پژوهش حاضر بررسی رابطه سیستم­های بازداری/فعال­سازی رفتاری و تنظیم شناختی هیجان با نشانگان اختلال افسردگی بود.
روش کار: روش پژوهش حاضر توصیفی همبستگی و جامعه آماری آن کلیه بیماران مرد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی بستری در بیمارستان رازی شهر تبریز بود که از میان آن‌ها 60 بیمار به روش تمام­شمار انتخاب شد. برای جمع­آوری داده­ها از پرسشنامه­های سیستم­های بازداری/فعال­سازی رفتاری (BAS/BIS) کارور و وایت، تنظیم شناختی هیجان (CERQ) گارنفسکی و افسردگی (BDI-II) بک استفاده شد و داده­ها با استفاده از آزمون همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چندگانه تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ها: نتایج نشان داد که سیستم بازداری رفتاری و راهبرد منفی تنظیم هیجان با علائم عاطفی، شناختی، جسمی و نمره کل علائم افسردگی رابطه مثبت (01/0>p) و سیستم­ فعال­ساز رفتاری و راهبرد مثبت تنظیم هیجانی با آن رابطه منفی (01/0>p) دارد. همچنین، نتایج تحلیل رگرسیون چندگانه نشان داد که سیستم­های بازداری/فعال‌سازی رفتاری و راهبردهای تنظیم هیجان سهم معناداری در پیش­بینی علائم افسردگی دارند (01/0>p).
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته­های پژوهش حاضر می‌توان نتیجه گرفت که سیستم­های بازداری/فعال­سازی رفتاری و راهبردهای تنظیم شناختی هیجان نقش مهمی در آسیب­شناسی اختلال افسردگی اساسی دارند.
متن کامل [PDF 802 kb]   (1654 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.