جلد 25، شماره 9 - ( آذر 1397 )                   جلد 25 شماره 9 صفحات 83-74 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران ، behzadmoohamadi@gmail.com
چکیده:   (3237 مشاهده)
زمینه و هدف: تبحر حرکتی نقش مهمی در تحرک ایفا می‌کند؛ اما عواملی مختلفی تبحر حرکتی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. هدف از پژوهش حاضر، مقایسه اثر شاخص توده بدن و سن بر تبحر حرکتی در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان می‌باشد.
روش کار: پژوهش حاضر توصیفی از نوع علی مقایسه‌ای می‌باشد. تعداد 360 پسر از شهر تهران (120 نفر برای هر یک از گروهای سنی) به روش خوشه‌ای هدفمند انتخاب شدند. تبحر حرکتی با آزمون برونینکس-اوزرتسکی ارزیابی‌شده است که روایی و پایایی آن برای نمونه مطالعه مناسب می‌باشد. شاخص توده بدن با استفاده از فرمول وزن و قد محاسبه‌شده و با نمودارهای شاخص توده بدن که به‌صورت بین‌المللی استفاده می‌شود طبقه‌بندی‌شده است. از آزمون آماری ال اس دی برای بررسی تفاوت بین گروه‌ها در سطح معناداری (05/0p< ) استفاده‌شده است.
 یافته‌ها: نتایج نشان داد که سن بر تبحر حرکتی تأثیر ندارد؛ اما شاخص توده بدن بر تبحر حرکتی تأثیر دارد؛ به‌طوری که کودکان لاغر و چاق در مقایسه با کودکان نرمال و اضافه‌وزن همچنین نوجوانان و بزرگسالان با اضافه‌وزن و چاق در مقایسه با نوجوانان و بزرگسالان نرمال و لاغر تبحر حرکتی پایینی دارند.
نتیجه‌گیری: تأثیر شاخص توده بدن بر تبحر حرکتی در گروه‌های مختلف سنی باهم فرق می‌کند، با توجه به نتایج این تحقیق مربیان و متخصصین قادر هستند گروه‌های آسیب‌پذیر در سنین مختلف را متناسب با شاخص توده بدن شناسایی و درمان کنند.
واژه‌های کلیدی: شاخص توده بدن، تبحر حرکتی، سن
متن کامل [PDF 769 kb]   (757 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.