جلد 22، شماره 136 - ( 7-1394 )                   جلد 22 شماره 136 صفحات 137-127 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
چکیده:   (5163 مشاهده)

مقدمه: گلوکوم زاویه بسته اولیه یکی از علت‌های شایع نابینایی در دنیا است و روش‌های درمانی آن همراه با عوارض جانبی از جمله کاهش سلول‌های قرنیه همراه است. هدف این مطالعه بررسی اثر یاگ لیزر ایریدوتومی محیطی بر روی تعداد و مورفولوژی سلول‌های اندوتلیوم قرنیه در بیماران مشکوک به گلوکوم زاویه بسته اولیه می‌باشد.

روش کار: دراین مطالعه طولی، تمامی 34 بیمار که با تشخیص احتمالی مشکوک به گلوکوم زاویه بسته اولیه طی سال 92-1391 به درمانگاه‌های پوستچی و مطهری مراجعه کرده بودند، تحت یاگ لیزر ایریدوتومی محیطی قرارگرفتند. تعداد و مورفولوژی سلول‌های قرنیه بیماران یک بار قبل از انجام لیزر و سپس 3 ماه، 6 ماه و 1 سال بعد از انجام لیزر ثبت شد. برای بررسی تعداد و مورفولوژی سلول‌های اندوتلیوم قرنیه از مدل‌های انتقال بیزی و اثرات تصادفی بیزی استفاده شد.

نتایج: در این مطالعه 2/88% (30 نفر) از افراد را زنان تشکیل دادند و میانگین (±انحراف معیار) سن آنها 903/7±41/53 سال بود. بر اساس نتایج مدل‌های برازش یافته، هیچ یک از متغیرهای سن، جنسیت و زمان بر روی میانگین میزان هگزاگونالیتی سلول‌های اندوتلیوم قرنیه بعد از تابش یاگ لیزر اثر آماری معناداری  نداشته و تنها فاکتور سن بر تعداد سلول‌های اندوتلیوم قرنیه اثر معناداری داشت.

بحث و نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که یاگ لیزر ایریدوتومی محیطی بر روی تعداد و مورفولوژی سلول‌های قرنیه بیماران مشکوک به گلوکوم زاویه بسته اولیه اثر مخربی ندارد و می‌تواند به عنوان یک روش پیشگیری کننده با عوارض جانبی کمتر در این بیماران استفاده گردد.

متن کامل [PDF 845 kb]   (1217 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: چشم

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.