جلد 22، شماره 132 - ( 3-1394 )                   جلد 22 شماره 132 صفحات 78-73 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، Alirezafarahani1357@yahoo.com
چکیده:   (4188 مشاهده)

زمینه و هدف: لشمانیوز یک بیماری انگلی با اشکال بالینی متفاوت است که توسط گونه‌های مختلف لشمانیا ایجاد می‌شود. این انگل پس از فاگوسیته شدن توسط ماکروفاژها با جلوگیری از وقوع انفجار تنفسی در مقابل مکانیسم‌های انهدامی ماکروفاژ مقاومت می‌کند. پاسخ‌های ایمنی ذاتی به خصوص سایتوکاین‌هایی مثل Tumor Necrosis Factor-α نقش مهمی در تقویت عملکرد ماکروفاژها و از بین بردن انگل ایفا می‌کنند. در این مطالعه به منظور روشن شدن نقش ایمنی ذاتی در ایجاد مقاومت بر علیه لشمانیوز جلدی، میزان سایتوکاین TNF-α در افراد سالم ساکن در اصفهان اندازه گیری و با نتایج حاصل از ساکنین در تهران مقایسه شد.

روش کار: از تعداد 50 فرد سالم از اهداکنندگان خون تهران و 50 نفر از مراجعین مرکز انتقال خون اصفهان خونگیری و سطح سرمی TNF-α با استفاده از روش الایزا اندازه گیری شد و نتیجه با آزمون آماری تی بررسی شد.

یافته ها: مقادیر حاصل از اندازه گیری TNF-α در سرم افراد مورد مطالعه در ساکنین تهران و اصفهان به ترتیب 21/3± 1/11 پیکوگرم بر میلی لیتر و 43/6±4/55 پیکوگرم بر میلی لیتر بود. آنالیز آماری این نتایج با استفاده از آزمون آماری تی نشان داد میزان TNF-α در ساکنین اصفهان به طور معنا داری بیشتر از افراد سالم ساکن در تهران می‌باشد (085/0p=).

نتیجه گیری: باتوجه به مطالعات مقدماتی که بیانگر وجود مقاومت طبیعی و نسبی در ساکنین اصفهان در مقابل لشمانیوز می‌باشد، بالا بودن سطح سرمی TNF-α که یکی از سایتوکاین‌های مهم در ایمنی برعلیه این بیماری می‌باشد می‌تواند موجب مقاومت طبیعی در این افراد شود.

واژه‌های کلیدی: لشمانیوز جلدی، سایتوکاین، TNF-α
متن کامل [PDF 1714 kb]   (4530 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی‌شناسی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.