جلد 22، شماره 132 - ( 3-1394 )                   جلد 22 شماره 132 صفحات 45-35 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (5394 مشاهده)

زمینه و هدف: لوسمی میلوئید مزمن یکی از سرطان­های شایع در انسان می­باشد و هدف از مطالعه حاضر استفاده از دیواره سلولی استخراج شده از مخمرهای Saccharomyces cerevisiae و Saccharomyces boulardii به همراه نانوذرات روی جهت مهار رشد رده K562 بود.

روش کار: برای تهیه دیواره سلولی این دو مخمر، کشت آن­ها در یک محیط پایه، شرایط هوازی و دمای 28 درجه سانتی گراد انجام گرفت. پس از رشد مخمرها محیط کشت سانتریفیوژ و رسوب سلولی با بافر استریل شستشو شده و در نهایت سونیکاسیون انجام گرفت و نانو ذرات روی با روش بیولوژیک تهیه شد. سپس، خاصیت ضد توموری غلظت­های مختلف دیواره سلولی مخمرها به تنهایی و در ترکیب با نانو ذره روی با روش MTT و الکتروفورز سنجیده شد.

یافته‌ها: نتایج نشان داد که دیواره سلولی مخمر Saccharomyces boulardii در مقایسه با دیواره سلولی Saccharomyces cerevisiae به طور معنی­داری (029/0p=) سبب مهار رشد رده K562 می­شود. همچنین نانو ذرات روی به طور معنی­داری (021/0p=) قادر هستند رشد رده سرطانی K562 را در شرایط آزمایشگاهی مهار نمایند. همراه کردن نانو ذرات روی با دیواره­ سلولی استخراج شده از مخمرها نیز اگر چه سبب افزایش درصد مهار رشد رده سرطانی K562 در شرایط آزمایشگاهی می­گردد، اما در مقایسه با استفاده هر کدام از دیواره­های سلولی استخراج شده به تنهایی از نظر آماری در سطح 05/0p< معنی­دار نیست.

نتیجه‌گیری: بر اساس یافته­های به دست­ آمده از این بررسی می­توان نتیجه گرفت که دیواره سلولی هر دو مخمر Saccharomyces به همراه نانوذرات روی سبب مهار رشد رده سرطانی K562 در شرایط آزمایشگاهی می­گردند.

 

متن کامل [PDF 2954 kb]   (4244 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیولوژی (زیست شناسی)

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.