جلد 22، شماره 141 - ( 12-1394 )                   جلد 22 شماره 141 صفحات 18-10 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شرق، تهران، ایران ، Elham_moslemi60@yahoo.com
چکیده:   (7055 مشاهده)

زمینه و هدف: سرطان روده چهارمین سرطان شایع در دنیا می‌باشد. تعداد موارد جدید بیماری از سال 1975 در حال افزایش است. فعالیت بیش از اندازه خانواده EGFR در انواع سرطان‌ها گزارش شده است و این امر نشان‌دهنده نقش گیرنده انسانی فاکتور رشد اپیدرمی 2 (HER2) به‌عنوان یکی از اعضای این خانواده در بسیاری از سرطان‌ها به اثبات رسیده است. هدف از این مطالعه بررسی میزان بیان HER2 در سرطان روده و ارتباط احتمالی آن با پیشرفت مراحل بیماری می‌باشد.

روش کار: در این مطالعه 30 نمونه بافت بلوک پارافینه‌ی افراد مبتلا به سرطان روده و 10 نمونه غیر توموری مورد بررسی قرار گرفت. RNA نمونه‌ها، پس از پارافین زدایی با محلول RNX استخراج و سپس سنتز cDNA بر روی نمونه‌ها انجام شد. در انتها میزان بیان ژن HER2 به کمک تکنیک Real-time PCR نسبی تعیین گردید.

یافته‌ها: نتایج نشان داد که بیان نسبی ژن HER2 در افراد بیمار به‌صورت میانگین نسبت به نرمال به میزان 48/7 برابر افزایش داشته است. مقایسه میزان بیان در نمونه‌ها نشان‌دهنده افزایش بیان HER2 در بیماران در مرحله III نسبت به نمونه‌های در مرحله II و I بود. همچنین ارتباط معناداری با افزایش سن، مشاهده گردید که این ژن در افراد بالای 50 سال بیشتر از افراد زیر 50 سال بیان می‌گردد.

نتیجه‌گیری: با توجه به افزایش میزان بیان HER2 در نمونه‌های سرطان روده بزرگ می‌توان بیان نمود که ارزیابی میزان بیان HER2 می‌تواند هدفی احتمالی در تشخیص و پیش‌آگهی، سرطان روده در کنار سایر فاکتورها مطرح باشد.

واژه‌های کلیدی: سرطان روده، HER2، بیان ژن
متن کامل [PDF 968 kb]   (2619 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیولوژی (زیست شناسی)

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.