جلد 21، شماره 124 - ( 7-1393 )                   جلد 21 شماره 124 صفحات 43-37 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nouri Saeidlou S, Babaei F, Ayremlou P. Prevalence of malnutrition in children under 5 years old in Salmas, and comparing to Ravansar and Samirom. RJMS 2014; 21 (124) :37-43
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3369-fa.html
نوری سعیدلو سکینه، بابایی بالدرلو فریبا، آیرملوی پروین. بررسی و مقایسه شیوع سوء تغذیه در کودکان زیر 5 سال سه شهرستان سلماس، روانسر و سمیرم در سال 1390. مجله علوم پزشکی رازی. 1393; 21 (124) :37-43

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3369-fa.html


، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
چکیده:   (6266 مشاهده)
زمینه و هدف: سوء تغذیه عامل عمده کاهش عمر و بیماری زایی در کودکان است و کودکان دچار سوء تغذیه نسبت به کودکان سالم در معرض خطر بالاتر بیماری و مرگ قرار دارند. مطالعه حاضر با هدف تعیین میزان شیوع سوء تغذیه در شهرستان سلماس و مقایسه آن با شهرستان‌های روانسر و سمیرم انجام شد.
روش کار: در مطالعه مقطعی حاضر 902 کودک زیر 5 سال در شهرستان سلماس مورد بررسی قرار گرفتند و نتایج آن با مطالعات همزمان انجام شده در شهرستان‌ های روانسر و سمیرم مقایسه گردید. اطلاعات پرسشنامه، در نرم افزارآماری ENA وارد شد و سپس با توجه به شاخص های WHO، درصد کودکان مبتلا به سوء تغذیه (کم وزنی، لاغری، کوتاه قدی) محاسبه شد. برای بررسی ارتباط متغیرها با شاخص‌های تغذیه‌ای از آزمون کای اسکوئر در سطح معنی داری 05/0 =α و نرم افزار SPSS استفاده شد.
یافته‌ها: در مطالعه حاضر، سوء تغذیه بر اساس معیار کم وزنی، کوتاه قدی و لاغری در سلماس به ترتیب، 3/2، 3/7 و 4/1 درصد بود. اختلاف معناداری بین شاخص های تغذیه ای در دو جنس مشاهده نگردید. مقایسه نتایج منطقه شهری با مناطق روستایی در شهرستان سلماس نیز نشان داد که در صد شیوع کوتاه قدی در مناطق روستایی بیشتر از مناطق شهری است و این اختلاف معنادار بود (001/0p<). در شهرستان روانسر بیشترین میزان سوء تغذیه از نوع کم وزنی در دختران (5/4%) و در شهرستان سمیرم نیز بیشترین میزان سوء تغذیه از نوع لاغری درپسران (9/10%) مشاهده گردید.
نتیجه‌گیری: مقایسه شاخص‌های تغذیه‌ای در سه شهرستان نشان داد که شیوع کم وزنی، کوتاه قدی و لاغری در دختران و پسران در شهرستان سمیرم بیشتر از دو شهرستان مورد مطالعه بود و شهرستان سلماس از نظر کم وزنی و لاغری نسبت به دو شهرستان دیگر از شیوع کمتری داشت در حالی‌که در خصوص شیوع کوتاه قدی در دو جنس دختر و پسر بعد از شهرستان سمیرم از درصد بالایی برخوردار بود.
 
واژه‌های کلیدی: سوء تغذیه، کودکان زیر 5 سال، شیوع
متن کامل [PDF 429 kb]   (3034 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: علوم تغذیه

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb