جلد 20، شماره 111 - ( 6-1392 )                   جلد 20 شماره 111 صفحات 11-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ahangar R, Parvan K, Hosseini F A, Abdollahzadeh F, Seyedrasooli E, Ghojazadeh M. Stressors and coping methods of patients on hemodialysis in Tabriz Imam Reza teaching hospital in 2009. RJMS 2013; 20 (111) :1-11
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-2713-fa.html
آهنگر روناک، پرون کبری، حسینی فهیمه السادات، عبدالله زاده فرحناز، سیدرسولی الهه، قوجازاده مرتضی. عوامل تنش‌زا و روش‌های سازگاری در بیماران تحت دیالیز خونی در مرکز آموزشی درمانی امام رضا (ع) تبریز در سال 1388. مجله علوم پزشکی رازی 1392; 20 (111) :11-1

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-2713-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی شیراز
چکیده:   (7275 مشاهده)
 

زمینه و هدف: بیماران تحت درمان با دیالیزخونی اغلب در سازگاری با تنش‌های ناشی از بیماری دچار مشکلاتی می­شوند. اطلاع از انواع علل تنش­زا و روش­های سازگاری مورد استفاده، کمک به سزایی در اجرای مراقبت مؤثر از افراد دچاربیماریهای مزمن می نماید. لذا هدف از انجام این مطالعه تعیین عوامل تنش­زا و روش­های سازگاری در بیماران دیالیزخونی می باشد.

 

روش کار: در این مطالعه مقطعی با روش سرشماری به بررسی عوامل تنش­زا و روش­های سازگاری 70 بیمار تحت درمان دیالیز خونی در مرکز آموزشی درمانی امام رضا (ع) تبریز در سال 1388 پرداخته شد. روش گردآوری داده­ها، مصاحبه ساختارمند با استفاده از پرسشنامه بود. پرسشنامه­ در سه قسمت، مشخصات فردی-اجتماعی، مقیاس تنش­زاهای دیالیز خونی و مقیاس سازگاری جالویک بود. داده­ها با SPSS.15 و با بهره گیری از روش­های آماری توصیفی و استنباطی تجزیه و تحلیل شدند. 

 

یافته‌ها: عوامل تنش­زا اصلی در این بیماران، عوامل روانی اجتماعی بودند که روش­های سازگاری عاطفه محور در پاسخ به این عوامل بیشتر استفاده می‌شدند. شدت تنش در بیماران با میانگین کلی 14/9±88/41 در حد «متوسط» بود. میانگین امتیاز استفاده از روش­های سازگاری 19/18±94/70 بوده که در رتبه­بندی به صورت «بعضی اوقات از آن روش استفاده می­کنم» تفسیر شد، میانگین نمرات تأثیر روش­های سازگاری نیز 42/19±57/49 بوده که در رتبه­بندی به صورت «آنروشکمی مؤثر بود» تفسیر گردید. ارتباط معنی­داری بین وضعیت درآمد و عوامل تنش­زا و نیز ارتباط آماری منفی و ضعیفی بین سن و استفاده از روش­های سازگاری مشخص گردید.

 

نتیجهگیری: با توجه به مواجهه مکرر بیماران با عوامل تنش زای روانی- اجتماعی و میزان بهره گیری ناکافی این بیماران از روش های سازگاری به ویژه نوع مؤثر این روش ها، بایستی برنامه های آموزشی، مشاوره­ ای و حمایتی، در جهت تسهیل فرآیند سازگاری بیماران همودیالیزی با این عوامل تنش­زا صورت پذیرد.

 
متن کامل [PDF 351 kb]   (3496 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش پرستاری

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb