جلد 19، شماره 100 - ( 7-1391 )                   جلد 19 شماره 100 صفحات 36-29 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی تهران
چکیده:   (8687 مشاهده)

  زمینه و هدف: هدف ما در این تحقیق بررسی ارتباط بین مهارت در بازی شطرنج وشدت افسردگی، اضطراب و ده خطای شناختی در اعضای دارای درجه بین المللی فدراسیون شطرنج ایران و همین طور بررسی شیوع افسردگی و اضطراب بود.

  روش کار: 96 نفر از اعضای دارای درجه بین المللی به صورت نمونه گیری در دسترس وارد یک مطالعه توصیفی مقطعی شدند. کلیه نمونه‌ها ویرایش دوم پرسشنامه افسردگی بک، پرسشنامه اضطراب بک و آزمون خطاهای شناختی را تکمیل کردند؛ سپس داده‌ها با کمک نرم افزار SPSS تحلیل شد.

  یافته ها: بین درجه بین المللی شطرنج و چهار خطای شناختی تعمیم بیش از اندازه، بزرگنمایی، تصمیم گیری عجولانه و عبارات بایدی ارتباط معنی دار معکوس وجود داشت . ضمنا با افزایش تعداد ساعت بازی شطرنج در روز شدت افسردگی کاهش یافت. همچنین ارتباط معنی دار معکوسی بین مهارت در بازی شطرنج و شدت افسردگی موجود بود اما بین مهارت در بازی شطرنج و شدت اضطراب رابطه معنی داری وجود نداشت. در نمونه مورد مطالعه، شیوع افسردگی خفیف و متوسط 7/16٪ بود و هیچ موردی از افسردگی شدید دیده نشد. شیوع اضطراب خفیف و متوسط 1/27٪ بود و شیوع اضطراب شدید در حدود 2/5٪ بود.

  نتیجه‌گیری: طبق مطالعه حاضر، افزایش مهارت در بازی شطرنج با کاهش شدت افسردگی ارتباط دارد که به نظر می‌رسد که ارتباط معکوس بین مهارت در بازی شطرنج با شدت افسردگی را می­توان با کاهش خطاهای شناختی در افرادی که مهارت بالاتری در بازی شطرنج دارند و همچنین بیشتر بودن تعداد ساعات بازی شطرنج در این افراد توجیه کرد. این یافته­ها منطبق با تئوری شناختی بک و تئوری فعال سازی رفتاری می‌باشد.

متن کامل [PDF 309 kb]   (2499 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روان‌پزشکی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.