جلد 18، شماره 90 - ( 9-1390 )                   جلد 18 شماره 90 صفحات 43-37 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (7524 مشاهده)

  زمینه و هدف : اندومتریوز ( Endometriosis ) یک بیماری التهابی وابسته به استروژن و از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن ژنیکولوژیک می‌باشد. علا ی م و عوارض بیماری می‌تواند بر پارامترهای روانی- اجتماعی تاثیر بگذارد و منجر به کاهش کیفیت زندگی مرتبط با سلامت شود. هدف ما از این مطالعه بررسی کیفیت زندگی مرتبط با سلامت در مبتلایان به آندومتریوز می باشد.

  روش کار : این مطالعه مقطعی در مبتلایان به اندومتریوزیس مراجعه‌کننده به چند بیمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران با نمونه‌گیری غیرتصادفی انجام شد.کیفیت زندگی مرتبط با سلامت در این بیماران با پرسشنامه اختصاصی کیفیت زندگی در بیماران اندومتریوز ( Endometriosis Health Profile-30 = EHP-30 ) که کیفیت زندگی بیماران را در ابعاد مربوط به درد ، میزان کنترل، حمایت اجتماعی، عاطفی و خویشتن بینی اندازه‌گیری می‌کند بررسی شد. داده ها بعد از جمع آوری، وارد نرم افزار SPSS(15) شده و با استفاده از آزمون های آماری توصیفی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

  یافته ها : تعداد 100 بیمار مبتلا به آندومتریوز با میانگین سنی 54/7± 5/39 سال در این مطالعه شرکت کردند . نمرات کیفیت زندگی در در ابعاد پرسشنامه اصلی EHP-30 بین20/36 تا 73/46 و در پرسشنامه ضمیمه بین 85/34 تا 55/50 قرارداشت. بیشترین حوزه‌ای که تحت تاثیر بیماری قرار گرفته بود، حوزه روحی - روانی و بعد از آن حوزه درد در پرسشنامه اصلی و حوزه نازایی در پرسشنامه ضمیمه بود . کمترین حوزه متاثر شده از بیماری، خویشتن بینی یا self image بود.

  نتیجه‌گیری : نتایج این مطالعه بیانگر این است که کیفیت زندگی زنان مبتلا به اندومتریوز بویژه در ابعاد روحی روانی و درد کاهش یافته که نشان‌دهنده اهمیت پرداختن به کیفیت زندگی بیماران در کنار درمان های جسمی موجود می باشد.

متن کامل [PDF 282 kb]   (2835 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی اجتماعی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.