جلد 18، شماره 82 و 83 - ( 1-1390 )                   جلد 18 شماره 82 و 83 صفحات 43-32 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی تهران
چکیده:   (5995 مشاهده)

  زمینه و هدف : در بسیاری از اختلالات و بیماری های قسمت خلفی کره چشم ، چسبندگی غیر عادی بین زجاجیه و شبکیه (ویتره و رتین) نقشی تعیین کننده دارد. جداسازی دقیق و ظریف این چسبندگی ها قسمت مهم و یا اصلی اَعمال جراحی ویترکتومی را تشکیل می‌دهد که طبعاً ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد. در سال های اخیر نقش داروهای متعدد با ماهیت آنزیمی و غیر آنزیمی برای آزاد سازی ویتره خلفی از رتین به روش شیمیایی به عنوان جایگزین ویترکتومی و یا تسهیل کننده آن مورد بررسی قرار گرفته است. در این مقاله کوشش شده است خلاصه ای از این مطالعات به نحو موجز و مفید در اختیار خوانندگان محترم قرار گیرد.

  روش‌کار: جستجوی اینترنتی در pubmed و با استفاده از کلمات‌کلیدی " Vitreolysis " ، "pharmacologic vitreolysis" ، vitrectomy" & Plasmin " و " microplasmin & vitrectomy " انجام شد و مقالات با متن کامل انگلیسی بدست آمده مورد استفاده قرار گرفت.

  نتیجه‌گیری : گزارشات اخیر امید به استفاده بالینی از ویتریولیز دارویی را افزایش داده است. بررسی های آینده نقش قطعی ویتریولیز آنزیمی را به عنوان درمان کمکی و یا جایگزین ویترکتومی، در درمان اختلالات ویتره و رتین نشان خواهد داد.

متن کامل [PDF 430 kb]   (4276 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: چشم

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.