جلد 18، شماره 82 و 83 - ( 1-1390 )                   جلد 18 شماره 82 و 83 صفحات 31-24 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه شهید چمران
چکیده:   (8482 مشاهده)

  زمینه و هدف: مصرف کربوهیدرات­ها همراه با دریافت کالری بیش از حد سبب ابتلا به چاقی می­شود. در طب امروزی توجه زیادی به استفاده از گیاهان دارویی در درمان این بیماری ‏شده­است. کلپوره دارای اثرات هیپوگلیسمیک، هیپولیپیدمیک و آنتی­اکسیدانی است. هدف از پژوهش حاضر بررسی اثر عصاره اتیل­استات این گیاه که دارای خاصیت محافظتی بر کبد ‎ ‏و آنتی­اکسیدانی قوی می­باشد، برپارامترهای چاقی موش­های تغذیه شده با جیره غنی از ‏سوکروز است.

  روش‌کار: در این مطالعه تجربی، تعداد 30 سر موش صحرایی نر در محدوده وزنی 20 ± 180 گرم انتخاب شد و در 4 ‎ ‏ گروه ‏شش تایی تیمار و یک گروه کنترل، به مدت 10 هفته با جیره حاوی 50 درصد سوکروز تغذیه شدند. در پایان هفته هشتم، 3 گروه تیمار روزانه mg/ kg ‏ ‎ 50، 100و 200 از عصاره ‏اتیل­استاتی گیاه کلپوره را به مدت دو هفته از طریق خوراکی دریافت می­کردند. یک گروه به عنوان گروه شاهد هیچ عصاره­ای دریافت نمی­کرد. پس از 10 هفته پرورش، موش­ها آسان­کشی شده و پارامترهای وزنی مورد ارزیابی قرار­گرفت. در بررسی و تحلیل آماری از نرم افزار آماری SPSS و آزمون آماری ANOVA استفاده گردید . نتایج به صورت میانگین و انحراف معیار محاسبه شده و با استفاده از آزمون آماری آنالیز واریانس یک طرفه مقایسه شده و مقادیر P کوچکتر از 05/0 معنی دار تلقی گردید.

  یافته­ها: مطابق نتایج میزان دریافت غذا و انرژی در گروه کنترل نسبت به سایر گروه­ها به ترتیب افزایش و کاهش یافت. هم چنین وزن بدن و قلب و میزان چربی­های محوطه بطنی و هم چنین میزان هورمون لپتین در گروه شاهد در مقایسه با سایر گروه­ها افزایش قابل ملاحظه­ای یافته­است.از سوی دیگر مصرف عصاره اتیل­استاتی گیاه کلپوره با یک روند تقریبا وابسته به دوز سبب کاهش قابل ملاحظه پارامترهای چاقی نظیر وزن، چربی­های محوطه بطنی، وزن قلب و میزان هورمون لپتین گردید.

  نتیجه­گیری: این پژوهش نشان داد که مصرف عصاره در دو دوز بالا به مدت 2 هفته سبب کاهش پارامترهای چاقی می­گردد.

متن کامل [PDF 355 kb]   (2951 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: دامپزشکی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.