جلد 16 - دی                   جلد 16 - دی صفحات 13-7 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Entezari S, Salarian S. Evaluation of Gabapentine Effects on Anxiety and Pain after Ocular Surgery under Local Anesthesia by Tetracaine. RJMS 2010; 16 :7-13
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-1504-fa.html
انتظاری سعیدرضا، سالاریان سارا. بررسی اثر گاباپنتین بر آرامبخشی و درد پس از عمل جراحی چشم تحت بی‌حسی موضعی توسط تتراکایین. مجله علوم پزشکی رازی 1388; 16 () :13-7

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-1504-fa.html


چکیده:   (7393 مشاهده)

    زمینه و هدف: درد پس از عمل جراحی یکی از مشکلات عمده در اعمال جراحی می‌باشد که می‌تواند حال عمومی بیمار را پس از عمل جراحی به شدت تحت تاثیر قرار دهد. مطالعه نشان داده که گاباپنتین می‌توان در کاهش درد پس از عمل جراحی و کاهش مصرف مخدر تاثیر داشته باشد. دراین مطالعه سعی شده است اثربخشی تجویز گاباپنتین به عنوان یک پیش دارو در کاهش درد پس از عمل جراحی چشم تحت بی حسی موضعی تتراکایین و بهبود اثر آرامبخشی آن در مقایسه با دارونما مقایسه شود.

روش بررسی: مطالعه حاضر به صورت یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده بر روی 61 بیمار کاندیدای عمل جراحی چشم تحت بی حسی تتراکایین که بطور تصادفی در دو گروه گاباپنتین (32 نفر) و دارونما (29 نفر) تقسیم شدند انجام شد. در گروه گاباپنتین شب قبل از عمل و صبح عمل 300 میلیگرم گاباپنتین تجویز شد. شدت درد پس از عمل جراحی بر حسب VAS و میزان آرامبخشی (Sedation) بر حسب Ramsay score طی زمانهای 20، 40، 60 و 120 دقیقه پس از عمل جراحی مورد ارزیابی قرار گرفت. در این مطالعه از آزمون t test و آنالیز آماری repeated measurement  استفاده شد. سطح معنی‌داری در این مطالعه در حد 05/0 در نظر گرفته شد.

یافته ها: مطالعه حاضر نشان داد که شدت درد طی زمانهای پیگیری در گروه گاباپنتین به طور معنی‌داری کاهش داشته است(001/0p<). میزان آرامبخشی بیماران در گروه گاباپنتین طی زمانهای پیگیری در مقایسه با دارونما افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است (001/0p<). همچنین تجویز گاباپنتین موارد بروز شدت درد بیش از 3 بر حسب VAS که نیاز به تجویز فنتانیل دارد را بطور معنی‌داری می‌کاهد (001/0p<).

نتیجه گیری: مطالعه حاضر نشان داد که تجویز گاباپنتین موجب کاهش شدت درد پس از عمل جراحی و بهبودی کیفیت آرامبخشی حین و پس از عمل جراحی می‌شود. از طرفی دیگر تجویز گاباپنتین به عنوان پیش دارو نیاز به تجویز مخدر را می‌کاهد.

متن کامل [PDF 217 kb]   (3454 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیهوشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb