جلد 16 - تابستان                   جلد 16 - تابستان صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (10872 مشاهده)

    زمینه و هدف: دیسمنوره یا قاعدگی دردناک، یکی از شایع‌ترین مشکلات بیماری‌های زنان است. تقریباً 50% تمام زنان، قاعدگی دردناک را تجربه می‌کنند و حدود 10% زنان در سنین باروری به علت دیسمنوره شدید به مدت 3-1 روز ازکار باز می‌مانند. دیسمنوره مسؤول از دست رفتن 600 میلیون ساعت کاری و 2 بیلیون دلار هزینه در سال می‌باشد. داروها اغلب تأثیر خوبی در کاهش درد قاعدگی دارند ولی استفاده از آنها با محدودیت و عوارضی همراه است، یکی از روش‌های غیر دارویی کاهش درد قاعدگی، طب فشاری است. هدف از این مطالعه تعیین تأثیر فشار روی نقطه 6 طحالی (SP6 = سان یین جیائو) بر شدت درد قاعدگی دردناک اولیه در دانشجویان ساکن خوابگاه‌های علوم پزشکی بیرجند می‌باشد.

روش بررسی: در این کارآزمایی بالینی دو گروهه یک سوکور، 86 دانشجوی مجرد، دارای سیکل‌های قاعدگی منظم و دردناک بر اساس فرم انتخاب واحد پژوهش، به روش مبتنی بر هدف و با استفاده از جدول اعداد تصادفی، به دو گروه آزمایش و کنترل تقسیم شدند. در گروه آزمایش، در 24 ساعت اول خونریزی قاعدگی، فشار دو طرفه شست پژوهشگر روی نقطه 6 طحالی وارد شد،، بدین نحو که 6 ثانیه فشار داده و2 ثانیه رها می‌شد. این تکنیک به مدت 30دقیقه اجرا می‌شد و میزان فشار با نیرویی معادل 21/ 1کیلوگرم در ابتدا شروع می‌شدکه بتدریج به 53/3 کیلوگرم درانتها می‌رسید. در گروه کنترل نیز میزان ونحوه فشار همانند گروه آزمایش بود با این تفاوت که فشار روی نقطه نابجا در امتداد SP6 در قسمت کمپارتمان خلفی پا که روی تاندون آشیل هم نبوده است و طبق منابع معتبر طب سوزنی، درمدار خاصی قرار ندارد. سنجش شدت درد، با استفاده از مقیاس دیداری درد 10 سانتیمتری، قبل، بلافاصله، 30، 60، 120 و180 دقیقه بعد ازمداخله در دو گروه مورد ارزیابی قرار گرفت. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS ویرایش 13 و آزمون آماری داده‌های مبتنی بر تکرار، انجام شد.

یافته‌ها: نتایج مطالعه نشان داد واحد‌های پژوهش در بدو ورود از لحاظ شدت درد در طی دو سیکل قاعدگی، اختلاف آماری معنی‌داری نداشتند. میانگین شدت درد قاعدگی 30، 60، 120 و180 دقیقه بعد از مداخله در گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل از نظر آماری معنی‌دار بود(001/0 p<).

نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش نشان داد، فشار روی نقطه 6 طحالی، شدت درد قاعدگی دردناک اولیه را کاهش می‌دهد و می‌تواند به عنوان یک روش آسان، ارزان وغیر تهاجمی برای کاهش درد قاعدگی مورد استفاده قرار گیرد؛ عارضه جانبی به دنبال استفاده از این روش گزارش نشد. .

متن کامل [PDF 262 kb]   (10510 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مامایی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.