جلد 26، شماره 9 - ( 9-1398 )                   جلد 26 شماره 9 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، kiana.anousha@gmail.com
چکیده:   (313 مشاهده)

مقدمه :
هرچند که تومورهای مغزی در بالغین ناشایع هستند، اما جزو علل اساسی مورتالیتی و موربیدیتی به شمار می‌روند. روش درمانی ارجح برای رزکسیون توده های مغزی استفاده از تکنیک های مختلف جراحی می باشد که می تواند عوارض مختلفی مانند  مشکلات عفونی، عصبی، و یا عروقی برای بیماران ایجاد کند و سبب کاهش کیفیت و حتی بقای آن ها و افزایش هزینه های درمانی و مراقبتی شود. این مطالعه به بررسی این عوامل مرتبط با بروز عوارض پس از انجام جراحی های رزکسیون تومورهای مغزی می پردازد.
روش کار:
این مطالعه به صورت توصیفی گذشته نگر بر روی بیمارانی که در سال ۱۳۹۵ در بیمارستان رسول اکرم (ص) تحت رزکسیون جراحی تومورهای مغزی قرار گرفته بودند، انجام شد.  سن، جنس، میزان رزکسیون ، نوع تومور، علائم و عوارض بعد از عمل جراحی و عوامل مرتبط با بروز آنها، همچنین طول عمل جراحی و میزان خونریزی حین عمل و مدت بستری بیماران از پرونده های بایگانی استخراج و نهایتا داده ها در نرم افزار SPSS وارد و آنالیز شدند.
یافته هانتایج:
این مطالعه بر روی ۱۷۹ بیمار صورت گرفت که ۸۵ نفر (۴۷.۵٪) مرد و ۹۴ نفر (۵۲.۵٪) زن بودند. میانگین سن بیماران 45،8 (σ =17.42) سال، میانگین زمان بستری قبل از عمل 4.6 روز (σ =3.97) و بعد از عمل 9.7روز(σ =9.48) بود. شایع ترین عوارض جراحی شامل هیدروسفالی (۱۳.۴٪) و خونریزی داخل مغزی (۹.۵٪) بودند. شایع ترین عارضه پزشکی (مدیکال) بروز اختلالات الکترولیتی (۱۳.۴٪(  بود. میانگین زمان عمل جراحی 1 ساعت و 40 دقیقه (σ =5.5) و خونریزی حین عمل 542 میلی لیتر (σ =474) محاسبه شد.
نتیجه گیری :
بر اساس مطالعه ما، میزان وسعت رزکسیون با بروز عوارض پس از جراحی ارتباط دارد.و  سن بالاتر و مدت زمان بستری قبل و بعد جراحی و زمان طولانی تر جراحی با عوارض پزشکی مدیکال ارتباط معنادار  داشتداشت اما با عوارض جراحی ارتباطی نداشت. همچنین. د در مطالعه ما سن بالا با مورتالیته بالاتری در ارتباط بود اما خونریزی حین عمل با بروز عوارض ارتباط معناداری نداشت. همچنین سن بالا با مورتالیته بالاتری در ارتباط بود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: جراحی مغز و اعصاب