جلد 26، شماره 4 - ( 4-1398 )                   جلد 26 شماره 4 صفحات 9-21 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه هرمزگان، بندرعباس، ایران ، sourinejad@hormozgan.ac.ir
چکیده:   (525 مشاهده)
زمینه و هدف: توسعه روش‌های تولید نانوذرات که سازگار با محیط زیست و فاقد مواد سمی‌باشند، یکی از مهم­ترین جنبه­های علم نانوفناوری می­باشد. نانوذرات نقره به­ دلیل خواص ضدمیکروبی و ضدباکتریایی به­طور گسترده در علوم پزشکی استفاده می‌شوند.
روش کار: در مطالعه پیش رو سنتز زیستی نانوذرات نقره با استفاده از عصاره آبی برگ، ساقه و ریشه گیاه مانگروی سواحل جنوب کشور به ­نام چندل Rhizophora mucronata و اثرات ضدباکتریایی آن بررسی شد.
یافته‌ها: از بین اندام­های مختلف گیاه، عصاره برگ بیشترین مقدار سنتز نانوذرات نقره را نشان داد. طیف­های اسپکتروسکوپی در طول موج 420 نانومتر سنتز نانوذرات نقره را تایید کرد. آنالیز XRD نیز تشکیل نانوذرات نقره کریستالی را اثبات نمود. تصاویر TEM شکل و اندازه نانوذرات سنتز شده را کروی و 1 تا 80 نانومتر با میانگین 44/32 نانومتر نشان داد و بررسی FE-SEM نیز بیانگر اندازه 10 تا 19 نانومتر بود. طیف EDS حضور فلز نقره با بیشترین مقدار معادل 5/73 درصد را در نانوذرات نشان داد. نتایج طیف­ سنجی تبدیل فوریه مادون قرمز بیانگر حضور گروه­های عاملی مانند الکل، حلقه آروماتیک، آلکان­ها، گروه فنول و آلکیل­هالیدها در فرآیند سنتز بود. در بررسی خاصیت ضدباکتریایی نانوذرات نقره سنتز شده، باکتری گرم ­مثبت Bacillus cereus با داشتن بیشترین مقدار هاله عدم رشد حساس­ترین و باکتری گرم­منفی Pseudomonas aeruginosa با کمترین مقدار هاله عدم رشد به­عنوان مقاوم­ترین باکتری مشخص شد.
نتیجه‌گیری: نتایج حاکی از آن است که عصاره برگ گیاه چندل قادر به تولید زیستی نانوذرات نقره در محلول حاوی نیترات نقره در دمای اتاق با خاصیت ضد باکتریایی می­باشد.
متن کامل [PDF 2312 kb]   (52 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیولوژی (زیست شناسی)